لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۰۸

هزاران تن در هرات دست به مظاهره زدند


آرشیف
هزاران تن از باشنده گان ولایت هرات امروز در مرکز شهر هرات دست به تظاهرات زده و حمله انتحاری بالای محمد اسماعیل وزیر اسبق انرژی و آب افغانستان را محکوم کردند.

این اعتراضات که به حمایت از محمد اسماعیل در ولایت هرات راه اندازی شده خیلی کمرنگ تر نسبت به زمان حاکمیت آن در ولایت هرات بود.

در آن زمان مردم از شهر گرفته تا ولسوالی های پانزده گانه این ولایت حمایت وسیع شان را از این قوماندان اسبق جهادی نشان می دادند اما تظاهرات امروزی آن شور و شعف گذشته را نداشت.

مسوولان امنیتی سرک های منتهی به محل تظاهرات را مسدود کرده و تظاهر کننده گان عکس های اسماعیل خان و بیرق سه رنگ افغانستان را با خود حمل می کردند.

در میان تظاهر کننده گان نذیر احمد حنفی نماینده مردم هرات در ولسی جرگه در سخنرانی اش گفت که حملات انتحاری بالای رهبران جهادی در افغانستان یک برنامه سازماندهی شده است.

از سوی هم سید وحید قتالی رییس شورای ولایتی هرات حملات انتحاری در افغانستان را بزدلانه توصیف کرد.

آقای قتالی گفت، در صورتیکه این حملات تداوم یابد آنان تصامیم سخت را در برابر طراحان اصلی حملات انتحاری در افغانستان خواهند گرفت.

این اعتراضات بعد از آن صورت می گیرد که دو روز قبل محمد اسماعیل بعد از ادای نماز جمعه در یک مسجد جامع در ناحیه پنجم شهر هرات مورد انفجار یک حمله کننده انتحاری قرار گرفت ولی این رویداد به او و دیگر نمازگزاران هیچ آسیبی را نرساند.

این برای دومین مرتبه است که اسماعیل خان در ولایت هرات جایی که گفته می شود از نفوذ بالای مردمی برخوردار است مورد حمله انتحاری و انفجاری قرار می گیرد.

او حدود چهار سال قبل زمانیکه می خواست به سوی کابل پایتخت افغانستان سفر کند در مسیر سرک میدان هوایی هرات مورد حمله انفجاری قرار گرفت و در آن رویداد نیز به او آسیبی نرسید اما بیش از ده تن از افراد ملکی کشته و زخمی شدند.

شاه پور صابر، هرات
XS
SM
MD
LG