لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۴۵

خواست گروه داد خواهی حقوق سیاسی زنان از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری!


گروه داد خواهی حقوق سیاسی زنان از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در افغانستان خواسته اند تا در برنامه های کاری آینده شان از حقوق زنان حمایت کنند.

بیشتر شدن سهم زنان در نهاد های عدلی و قضایی افغانستان از پیشنهاد های عمده در این طرح گروه داد خواهی حقوق سیاسی زنان برای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در این کشور است.

این طرح که دارای هفت ماده است از سوی شماری از اعضای این گروه به روز یک شنبه در دیدار با تعدادی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در کابل شریک ساخته شد.

در بخشی از طرح گروه داد خواهی حقوق سیاسی زنان که توسط مسعوده کرخی یک تن از اعضای این نهاد به خوانش گرفته شد، چنین آمده است:

« تقویت حضور زنان در عرصه های اقتصادی با تطبیق برنامه های ملی و سراسری دسترسی زنان به عرصه خدمات صحی در سراسر کشور و مواظبت از حقوق ایتام، بی بضاعت، بی سرپرست، شامل سازی زنان در روند صلح و امنیت.»

در جریان این نشست برخی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در افغانستان هم تعهد نمودند که دفاع از حقوق زنان جز مهمی از برنامه های کاری آنان خواهد بود.

در فهرست نهایی نامزدان انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان 11 تن راه یافته اند.

به اساس قانون، راه اندازی کمپاین های انتخاباتی در حال حاضر قبل از وقت خوانده می شود و به همین اساس نامزدان نمی توانند برنامه های شان را با مردم شریک سازند.

در این حال نسیمه نیازی یک عضو ولسی جرگه در صحبت با رادیو آزادی گفت که ممکن نامزدان در زمینهء حمایت از حقوق زنان در کشور تعهد نمایند اما وی نسبت به این تعهدات تردید دارد.

به باور خانم نیازی این تعهدات نامزدان صرف جنبهء کمپاین های انتخاباتی دارد:

«به نظر من همیشه کاندیدان وعده می دهند اما زمانیکه به مقام و قدرت می رسند توجه خاص نمی داشته باشند و وفادار باقی نمی مانند، و وقتی که این کاندیدان کامیاب می شوند تنها با خانم های از سوی حزب ها و زورمندان به آنها معرفی می شود کمک می کنند.»

از سوی دیگر فیفا یا موسسهء انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، از تهدیدات امنیتی در برابر کاندیدان زن در انتخابات شورا های ولایتی ابراز نگرانی کرده است.

محمد فهیم نعیمی سخنگوی این اداره در نشست روز یکشنبه در کابل گفت که این تهدیدات بیشتر در ولایت های جنوبی و شرقی کشور متوجه کاندیدان زن است.

آقای نعیمی افزود، در سروی تازهء آنان که با 272 کاندید زن مصاحبه صورت گرفته 67 تن آنان با تهدیدات امنیتی روبرو اند.

وی همچنان از وزارت امور داخله کشور خواست تا محافظین امنیتی را برای تامین امنیت کاندیدان زن در شورا های ولایتی تعیین کند.

با آن که وزارت امور داخله افغانستان همواره از اتخاذ تدابیر شدید امنیتی برای کاندیدان انتخابات سخن زده است اما تا هنوز معلوم نیست که برای صد ها کاندید زن در شورا های ولایتی محافظ تعیین خواهد شد یا خیر.
XS
SM
MD
LG