لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۲۹

یک تصویر کهنه در بین شواهدِ حادثهء تلفات ملکی ولسوالی سیاه گرد


در میان شواهدی که حکومت افغانستان برای دلیل تلفات افراد ملکی در بمباران اخیر قوای ناتو در ولسوالی سیاه گرد پروان ارایه کرده یک تصویر هم دیده می شود که آژانس خبر رسانی فرانسه پنج سال قبل از یک واقعهء دیگر تلفات ملکی در ولایت قندز گرفته است.

مقامات افغان به تاریخ پانزدهم ماه جنوری یک دوسیهء اسناد تلفات غیر نظامیان در ولسوالی سیاه گرد را به رسانه ها سپردند. این اسناد از سوی هیأت حقیقت یاب دولتی که از منطقه بازدید نموده، تهیه شده است.

در میان چهارده تصویر این دوسیه یک تصویر آژانس خبررسانی فرانسه نیز به چشم می خورد که مربوط جنازهء قربانیان ملکی حملهء سال 2009 قوای ناتو بر تانکر های تیل در قندز می باشد که آن زمان هفتاد کشته به جا گذاشت.

پس از شناسایی این تصویر، ایمل فیضی سخنگوی ریاست جمهوری به آژانس خبر رسانی فرانسه گفت که حکومت افغانستان این مسأله را پیگیری می کند تا معلوم شود که چه کسی این تصویر را در دوسیه گنجانیده است.
ولی او افزود که حد اقل ده تصویر و فلم ویدیویی دیگر شواهد کافی از قربانیان، بازماندگان و نجات یافته گان حملهء هوایی اخیر در سیاه گرد ارایه می کند.

فیضی پذیرفت که این یک تصویر به صورت نادرست در این دوسیه گنجانیده شده ولی او روزنامهء نیویارک تایمز را که برای نخستین بار به این اشتباه متوجه شده است متهم ساخت که گویا گزارش خود در این مورد را بر اساس انگیزهء سیاسی و مغشوش ساختن ذهنیت عامه در باره تلفات غیر نظامیان در ولسوالی سیاه گرد، نشر کرده است.

فیضی گفت، حقیقتِ که پیشروی ما قرار دارد این است که غیر نظامیان کشته شده اند، خانه ها تخریب شده است و این عملیات یک جانبه بوده که در آن کدام هماهنگی با مقامات محلی وجود نداشت.

روزنامهء نیویارک تایمز گفته است که برخی از عکس های دیگر این دوسیه دو روز قبل از اینکه از سوی حکومت در دسترس رسانه ها قرار داده شود در ویب سایت طالبان نشر شده بود.

روزنامه در بارهء اعتبار حداقل یک تصویر دیگر هم شک دارد.

این در حالیست که حکومت افغانستان و پیمان ناتو وقوع تلفات ملکی در ولسوالی سیاه گرد را تایید کرده اند.

ناتو تایید کرده است که در جریان این عملیات 24 ساعته، شماری از غیر نظامیان تلف شده اند ولی تفصیلات نداده است.

اما رییس جمهور حامد کرزی از نتایج تحقیقات هیأت دولتی حمایت کرده که می گوید، 12 غیر نظامی در این بمباران قوای امریکا کشته شده اند.
XS
SM
MD
LG