لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۴۱

بازتاب اظهارات اخیر حامد کرزی در برخی از روزنامه های جهان


کرسچن ساینس مونیتور
کرسچن ساینس مونیتور عنوان مقالهء خود را در مورد افغانستان این گونه نوشته که: کرزی می گوید: امریکا گفت و گوها با طالبان را آغاز کند در غیر آن از افغانستان بیرون شود.

روزنامه می گوید سخنان روز شنبه رییس جمهور افغانستان بیانگر آن است که او روی موقف خود محکم ایستاد است.
کرسچن ساینس مونیتور از قول رییس جمهور کرزی می نویسد که آغاز گفت و گوهای صلح با طالبان مهم است زیرا این اطمینان حاصل می شود که افغانستان با یک حکومت ضعیف در میدان نخواهد ماند.

به گفتهء رییس جمهور کرزی با امضای قرارداد امنیتی می خواهیم این اطمینان حاصل شود که افغانستان به چندین مرکز قدرت تقسیم نخواهد شد.

به نوشتهء روزنامه، ایالات متحدهء امریکا هشدار داده است که اگر این قرارداد امنیتی در وقت مناسب امضا نشود، همه سربازانش را از افغانستان بیرون خواهد کرد.

به بیان کرسچن ساینس مونیتور به هر اندازهء که این مساله که ممکن است قرارداد امنیتی توسط جانشین کرزی امضا شود، برجسته ساخته شود، به همان اندازه او از چشم ها می افتد.

یک دیپلومات گفته است که نیاز است تا روی شخص آینده سرمایه گذاری شود.

نیویارک تایمز
ادعا های نادرست در بارهء حملهء امریکا به تردید ها در مورد کرزی افزوده است، عنوانِ مقالهء است که در روزنامهء نیویارک تایمز نشر شده است.

درین مقاله آمده است که طالبان غالباً تصاویر خانه های ویران شده و خونین، جسد های درهم شکسته و ویدیو های سوگواری در جریان مراسم جنازه را به طور سند نشر می کنند تا زیان های ناشی از عملیات امریکاییان را نشان بدهند.

نیویارک تایمز می گوید که همهء این ها متأثر کننده اند اما هیچ ثبوتی برای اصلی بودن شان موجود نیست.

روزنامه می گوید: این بار حکومت افغانستان هم این کار را کرده و چیز های مشتعل کنندهء را به گونهء سند ارایه کرده است، یعنی نتیجهء تحقیقات یک کمیسیون حکومتی در مورد حملهء هوایی پانزدهم ماه جنوری بر قریهء وازغر در پروان.

نیویارک تایمز می گوید که شماری از مقام های افغان ظاهراً خطِ را عبور کرده اند که مقام های غربی را سخت متاثر ساخته است.

به نوشتهء روزنامه این مقام های افغان برخی از شواهد را به صورت جعلی پیشکش کرده اند که اصلیت آن را نمی توان ثابت ساخت.

نیویارک تایمز می گوید که در بررسی این روزنامه بر ملا شد که قسمت زیادی ازین مواد هفته گذشته در صفحهء انترنت طالبان هم نشر شده بود.

در ادامه آمده است که یکی ازین تصاویر به مراسم جنازهء قربانیان حمله هوایی ناتو در سال 2009 در شمال افغانستان ارتباط داشت که در آن هفتاد غیر نظامی کشته شده بودند.

روزنامه می گوید که انتشار تصاویر و ویدیو که هفته گذشته از سوی دفتر رییس جمهور کرزی صورت گرفت، سطح جدیدی از تنش در روابط میان کابل و متحدانش را برملا می سازد.

نیویارک تایمز می گوید که تحقیق کنندهء حکومت افغانستان گفت که در حمله های هوایی در پروان حداقل 14 غیر نظامی کشته شدند.

اما عبدالبصیر سالنگی والی پروان گفته است که تعداد تلفات یک رقمی بوده و کسانی که تعداد تلفات را بلند تر می گویند، طرفداران طالبان استند.
XS
SM
MD
LG