لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۲۱

تدابیر جدید برای جلوگیری از حملات انتحاری بر وسایط نقلیه نیروهای امنیتی


دولت وزیری معاون سخنگوی وزارت دفاع
در جریان چند سال گذشته حملات انتحاری و انفجار بمب ها بر موتر های حامل نیرو های امنیتی افغان هنوز هم به عنوان یک تکتیک جنگی مخالفان مسلح دولت باقی مانده است.

وزارت دفاع افغانستان می گوید که برای جلوگیری از این گونه حملات تدابیر جدید روی دست گرفته شده که با عملی شدن آنان تا حد زیاد زیان های حملات انتحاری کاهش خواهند یافت.

دولت وزیری معاون سخنگوی وزارت دفاع روز دوشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که تدابیر جدید شامل برنامه های مختلف از جمله تغییر در زمان رفت و آمد موتر های بس نیرو های امنیتی است:

« ما طوری شرایط را مساعد ساخته ایم که آنها اگر خود شان بیایند و یا که در موتر عمله می آیند ما امنیت آنها را می گیریم. آنها از راه های مختلف می آیند و زمان دقیق هم ندارند، ما در تمامی موتر های عمله افراد مسلح امنیتی داریم که با آنها می روند و امنیت شان را تامین می کنند و به هر کسی اجازه داده نمی شود که در موتر بالا شوند.»

در عین حال معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می گوید، پیش از این شماری زیادی حملات مخالفان مسلح خنثی شده و آنان در موارد بسیار اندک به هدف رسیده اند.

این تدابیر در حالی گرفته می شوند که در نتیجهء حمله انتحاری روز یکشنبه بر موتر بس حامل نیرو های قوای هوایی افغانستان در ناحیه هشتم شهر کابل، دو افسر اردو ملی کشته و 20 تن دیگر شان زخمی شدند.

در این حمله دو فرد ملکی نیز کشته و دو غیر نظامی دیگر زخم برداشتند.

چند روز پیش هم یک انتحار کننده خود را در مقابل موتر منسوبین وزارت داخله منفجر ساخت که در نتیجه به پولیس و افراد ملکی تلفات وارد گردید.

چنین حملات در کابل و دیگر شهر های کشور همواره تکرار شده اند.

از سوی دیگر برخی از کارشناسان امور نظامی انجام حملات بالای موتر حامل نیرو های امنیتی را ضعف مخالفین مسلح می دانند.

جنرال امرالله امان یکی از این کارشناسان، تدابیر تازهء امنیتی وزارت دفاع افغانستان را مفید خوانده اما روی تقویت بیشتر ارگان های کشفی و استخباراتی کشور به خاطر جلوگیری از چنین حملات تاکید می ورزد:

« حکومت و اداره و خود شورای امنیت ملی باید در این جا بسیار دقیق باشد.
برای سکتور های استخباراتی و کشفی بسیار توجه صورت بگیرد و امکانات اخیر را به دسترس آنها قرار دهند و پلان های استراتیژیک کشفی و استراتیژیک استخباراتی را رشد بدهند و دقیق سر آنها کار کنند افرادی که کار کشته استخبارات و کشفی استند آنها را به صفت مشاور استخدام نمایند.»


به تازه گی یک مقام بلند رتبه نظامی امریکا، انجام حملات خونین از سوی طالبان در افغانستان را پیشبینی کرده بود.

همچنان دگر جنرال مایک میلی رییس قرارگاه مشترک آیساف در این اواخر گفته بود که اتکای طالبان بر حملات انتحاری، ماین گذاری در جاده ها و حمله بر سیاست مداران افغان، نشان دهنده این است که آنان توان مقابله با نیرو های افغان و بین المللی را در میدان جنگ ندارند.

اما بیشتر تلفات بر غیر نظامیان و نیرو های امنیتی افغان و خارجی در افغانستان در اثر حملات انتحاری و سایر حملات مخالفان مسلح وارد می گردند.

حمیرا الکوزی
XS
SM
MD
LG