لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۵۸

جان کری و سرتاج عزیز روی روابط ستراتیژیک دو کشور صحبت کردند


مقامات ارشد امریکایی و پاکستانی برای اولین بار در سه سال باهم ملاقات نموده و اولین نشست گفتگوهای ستراتیژیک میان دو کشور را انجام دادند.

جان کری وزیر خارجه امریکا دیروز در واشنگتن با سرتاج عزیز مشاور امور خارجی پاکستان ملاقات کرد.

گفتگوهای ستراتیژیک میان امریکا و پاکستان، بعد از تیره شدن روابط میان دوکشور در سال 2010 و کشته شدن اسامه بن لادن رهبر القاعده در سال 2011 در خاک پاکستان، متوقف شده بود.

جان کری وزیر خارجه امریکا دیروز گفت، پاکستان قابلیت آنرا دارد که از بحران جاری اقتصادی سر بلند کرده و به یک ببر اقتصادی سده 21 مبدل شود.

کری که در آغاز دیدارش با سرتاج عزیز صحبت می کرد گفت:
« دیالوگ جاری ستراتیژیک که مشغول آن هستیم آخرین نشانه از تعهد مشترک ما به هدف افزایش رفاه مشترک و حل بعضی چالش های اقتصادی است که پاکستان با آن مواجه می باشد، همچنان هدف آن، درک اهمیت نیروی روابط امنیتی ما می باشد. »

کری همچنان، از اصلاحات اقتصادی صدراعظم نواز شریف حمایت کرد.

سرتاج عزیز مشاور امور خارجی صدراعظم پاکستان نیز روی اهمیت روابط ستراتیژیک میان دوکشور تاکید نموده چنین گفت:

« از سرگیری این دیالوگ بعد از یک خلاء سه ساله نشان دهنده انعطاف پذیری ذاتی و اهمیت این روابط و تعهد هردوجانب برای آن است تا نگذارند مخالفت ها و دیگر مسایل تحریک کننده، روابط ستراتیژیک دوکشور را تحت شعاع قرار دهند. »

سرتاج عزیز مشاور امور خارجی پاکستان همچنان گفت، اسلام آباد امیدوار است که واشنگتن پاکستان را به حیث یک شریک مهم خود ببیند نه از دوربین جنگ علیه تروریزم یا کشور همسایه افغانستان.
XS
SM
MD
LG