لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۵ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۱۶

شماری از محبوسین زندان فاریاب، دست به اعتصاب زدند


شمار زیادی از محبوسین در زندان ولایت فاریاب می گویند: آنها بخاطر ظلم و ستم آمر محبس عمومی فاریاب دست به اعتصاب غذایی زده اند.

یک تن از زندانیان به حضور والی ولایت فاریاب دلیل اعتصاب خود را اینگونه بیان داشت:

« خواهش ما محبوسین ولایت فاریاب این است که مدیر محبس حاجی سردار را نمی خواهیم. به چند دلیل:
اول اینکه او حق اعاشه ما را به صورت درست نمیدهد. ما همیشه گرسنه هستیم.

دوم از محبوسین پول می گیرد. هر وقت به زمان تخفیف و رهایی محبوسین به مناسبت های روزهای ملی که از طرف رییس جمهور کشور فرمان صادر می شود.

سوم خرید و فروش مواد مخدر علنی می باشد که از طرف شخص مذکور که تعداد 300 تن از برادران محبوس ما فعلاً معتاد مواد مخدر شده است.

چهارم تعصب و نژاد پرستی را در بین محبوسین دامن زده به نام های جنایی، سیاسی، پشتون، تاجیک، ازبک و ترکمن و همچنان منسوب ساختن زندانیان به گروه های سیاسی از قبیل جنبش، جمعیت و غیره. »


محبوسین همچنان به حضور والی فاریاب اظهار داشتند که آمر محبس فاریاب در بدل اخذ پول یک زندانی را به امر خودش رها ساخته و او را به نام فرار از محبس قلمداد نمود است.

در این حال محمدالله بتاش والی ولایت فاریاب برای زندانیان وعده سپرد که با توظیف یک هیات حقیت یاب، همه موارد گفته شده از سوی محبوسین را بررسی خواهد کرد:

« سر از همین لحظه یک هیات منصفه در قسمت نان در قسمت جای در قسمت شکنجه خدا ناخواسته اگر وجود داشته باشد همه آن را ما پی گیری می کنیم.

اگر همین چیزهایی را که برای ما گفتند ما هیات تعین می کنیم و یک یک برنج تان را خواهیم دید، میوه تان را هم خواهیم دید و نان تان را هم خواهیم دید همه آن را کنترول خواهیم کرد. »


والی فاریاب همچنان در خصوص فروش مواد مخدر در داخل زندان اشاره نموده افزود:

« در مورد مسایل مواد مخدر باید گفت که ما جداً به این مخالف هستیم و سر از همین روز تمام محبس را از لحاظ مواد مخدر و غیره ما کنترول و نظارت می کنیم و از پیش هر کس این عمل سر می زند این جرم است اگر مامور دولت است یا خدمه است اگر در یور هست و یا مسوول و هرکس که است او مسوول است. »

از سوی دیگر سردار محمد آمر محبس عمومی فاریاب با رد ادعا های که در مورد وی از سوی زندانیان صورت گرفته ا ظهار داشت:

« اصلاً ما 9 نفر محبوس را به مرکز انتقال دادیم و یک نفر دیگر آنها را تحت توقیف قرار دادیم و 9 نفری که انتقال دادیم آنها در محبس می خواستند یک حرج و مرج را راه اندازی کنند و طالبان بسیار خطرناک جامعه بودند و یک نفر دیگری را که توقیف داده بودیم او می خواست که یک حمله انتحاری را سازماندهی بکند و از مرکز به همین گونه هدایت داده شده بود و من خودم به کابل رفته بودم و یک تعداد طالبان بی همت یک تعداد بندی های دیگر را در بلاک خود اسیر گرفتند و آنها را لت کوب کردند و تا حال دروازه ها را بسته کرده اند. »

همچنان آمر محبس می افزاید: در توطیه که از سوی زندانیان علیه وی صورت گرفته است دست برخی از افراد دولتی نیز دخیل می باشد:

« این ها کسانی هستند که می خواهند وضعیت محبس را خراب کنند و همه روزه توطیه می کردند برای آنها تلیفون هم داده شده است. در محبس تقریباً 900 نفر زندانی توقیف می باشد آنها امکان دارد که تلیفونهای خود را در زیر زمین گور کنند و شاید 4 یا 5 تلیفون از پیش مسوولان محبس تیر شود. »

هرچند به گفته والی ولایت فاریاب، شورش در داخل محبس عمومی فاریاب در حال حاضر نسبتاً خاموش ساخته شده اما محبوسین می گویند تا زمانی که آمر محبس فاریاب از وظیفه سبکدوش نشود، آنها به اعتصاب غذایی خویش ادامه خواهند داد.

گفته می شود این زندانیان از دو روز بدینسو دست به اعتصاب غذایی زده اند.


رحمت الله رها
XS
SM
MD
LG