لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۰۶

«اگر افغانها با مشکل روبرو شوند، اثرات آن را مردم امریکا خواهند دید»


بیشتر روزنامه های چاپ کابل در مورد بیانیهء امروز بارک اوباما رییس جمهور امریکا به ملت این کشور که ممکن موضوع افغانستان هم شامل آن باشد، مطالب و مقاله های را به نشر رسانده اند.


ویسا

روزنامهء ویسا به نقل از واشنگتن پست در یک مطلب با عنوان درشت نوشته است که رییس جمهور اوباما در رابطه به جنگ دوازه ساله در افغانستان و موقف امریکا پس از سال 2014 در برابر این کشور به مردم اش وضاحت میدهد.

در سرمقالهء روزنامه آمده است که این بیانیه در حالی ایراد می شود که روابط میان افغانستان و امریکا به خاطر امضا نشدن توافقنامهء امنیتی و دفاعی بیشتر از هر زمان دیگر تیره شده است.

ویسا همچنان نوشته است، رییس جمهور امریکا هنوز هم امیدوار است که رییس جمهور افغانستان این توافقنامه را امضا می کند.


آرمان ملی

در سرمقالهء روزنامهء آرمان ملی نیز همین مساله به بررسی گرفته است.

سرمقاله نویس روزنامه ابراز امیدواری نموده که رییس جمهور امریکا در این بیانیه اش در خصوص افغانستان پیام های مثبت داشته باشد.

به باور نویسنده اگر مردم افغانستان با مشکلات روبرو شوند، اثرات آن بر مردم امریکا هم خواهد بود.

آرمان ملی همچنان نوشته است، اگر رییس جمهور کرزی می خواهد که سربازان امریکایی افغانستان را ترک کنند پس برای افغانها بدیل آن را ارایه کند.

به نوشتهء روزنامه اگر امریکایی ها از افغانستان بیرون شوند، پاکستانی ها خواهند آمد.


انیس

روزنامهء دولتی انیس هم در سرمقالهء خود وضعیت افغانستان را بررسی نموده است.

روزنامه نوشته است که سرنوشت افغانستان قسمی است که هر گاه از یک طوفان رهایی می آبد با طوفان خطرناکتر دیگر روبرو می شود.

در سرمقاله آمده است که اول این غوغا بود که پس از سال 2014 وضعیت افغانستان وخیم می شود، این سال فرا رسید اما نیروهای امنیتی افغان ثابت ساختند که می توانند امنیت کشور شان را تامین کنند.

به باور سرمقاله نویس انیس اکنون برخی از گروه ها و حلقات استخبارات خارجی می خواهند با سازمان دهی حملات انتحاری در بخش های مختلف افغانستان راه را برای باقی ماندن همیشه گی سربازان خارجی در این کشور هموار سازند.


محور

روزنامهء محور در صفحهء اول شمارهء امروز اش مطلبی را در مورد قاچاق پول از افغانستان به چاپ رسانده است.

این مطلب تحت عنوان قاچاق پول از کشور هشتاد درصد کاهش یافته، به نشر رسیده است.

محور به نقل از مسوولان امنیتی نوشته است، در جریان 9 ماه گذشته 45 فردی بازداشت شده اند که قصد داشتند پول، طلا و آثار تاریخی را از طریق میدان هوایی کابل به خارج قاچاق کنند.

در ادامهء مطلب آمده است، صد تن از نیروهای پولیس سرحدی در میدان هوایی کابل به خاطر جلوگیری از قاچاق به گونهء مسلکی آموزش دیده اند و دست آورد های نیز داشته اند.

به نوشتهء روزنامه در جریان 9 ماه گذشته همچنان شش تن که می خواستند 12 کیلوگرام طلا را از کشور بیرون سازند، نیز بازداشت گردیده اند.


سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG