لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۷ حمل ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۵۳

صدراعظم اوکرایین از مقامش استعفا کرد


میکولا آزاروف (Mykola Azarov) صدراعظم اوکرایین
نشست خاص پارلمان اوکرایین به خاطر کاهش تنش های که از دو ماه به اینسو در آن کشور ادامه دارد، آغاز شد.

در حالیکه اجلاس خاص پارلمان اوکرایین ادامه دارد، میکولا آزاروف (Mykola Azarov) صدراعظم آن کشور از مقامش استعفا کرد.
میکولا آزاروف در یک اعلامیه گفته است، که به خاطر فراهم آوری شرایط و امکانات اضافی برای مصالحه و حل صلح آمیز بحران موجود در اوکرایین از مقامش کنار رفته است.

شام گذشته ویکتوریانوکوویچ رییس جمهور اوکرایین با رهبران اپوزسیون آن کشور ویتالی کلیچکو (Vitali Klitschkoارسینی یاتسینوک (Arseniy Yatsenyuk) و الک تیانیبوک (Oleh Tyahnybok) ملاقات کرده است.
ویتالی کلیچکو بعد از ملاقات با ویکتوریانوکوویچ در شهر کیف به خبرنگاران گفت:
"من واقعاً نمی خواهم که رییس جمهور در فضای اطلاعاتی زنده گی کند که اطرفیانش آن را به وجود آورده، می گویند که همه چیزها عالیست و بسیاری چیزهای که امروز در جامعه اتفاق می افتد کار برخی گروه های کوچک افراطیست."

ویکتوریانوکوویچ موافقت کرده است تا قوانین ضد تظاهرات را لغو کند که به تاریخ 16 جنوری توسط پارلمان اوکرایین تصویب شده بود.

الینا لوکاش (Olena Lukash) وزیرعدلیهء اوکرایین که در ملاقات رییس جمهورآن کشور با رهبران اپوزسیون حضور داشت در یک اعلامیهء تلویزیونی گفته است:
"تصمیم سیاسی گرفته شد تا قانون تصویب شده به تاریخ 16 جنوری که بحث های متعدد را تحریک کرد، لغو شود. در مورد قوانینی که استدلال مخالف در مورد آن وجود ندارد، دوباره رای گیری خواهد شد. در مورد مقرراتی که لغو خواهد شد، با در نظرداشت ستندرد های اروپا توسط هردوجانب کار مشترک دوباره صورت خواهد گرفت."

این درحالیست که تظاهرات ضد حکومتی که درمیدان آزادی شهر کیف ادامه دارد به سایر مناطق آن کشور نیز گسترش یافته و به تظاهرات عمومی مبدل شده است.
رهبران اپوزسیون می گویند تعدادی از تظاهر کننده گان مفقودالاثر شده اند، تصور می شود که آنها دستگیر شده باشند.

در اثر خشونت های هفتهء گذشته سه تظاهرکننده کشته شده اند که دوتن آنها با تفنگ شکاری کشته شده است. پولیس تاکید می کند که از آن استفاده نکرده است.

تظاهر کننده گان هراس از آن دارند که به خاطر پایان بخشیدن و جلوگیری از گسترش مظاهرات حکومت حالت اضطراری را اعلان خواهد کرد.

شام دوشنبه جوبایدن معاون رییس جمهور امریکا در یک صحبت تلیفونی با ویکتوریانکوویچ رییس جمهور اوکرایین، برایش در مورد اتخاذ همچو اقدام هوشدار داده است.

قصر سفید می گوید، جوبایدن به یانکویچ گفته است تا پولیس ضد شورش را از منطقه خارج ساخته، به خاطر کاهش تنش ها با اپوزسیون کار کند.

لیونید کوزارا (Leonid Kozhara) وزیر خارجهء اوکرایین روز دوشنبه گفت که به اعلان حالت اضطراری نیاز نیست.

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:02 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG