لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۵۹

«طرح تامین امنیت کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری ترتیب و قابل اجرا است»


در آستانه آغاز کمپاین های انتخاباتی کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان وزارت داخله این کشور از تدابیر امنیتی به هدف تامین امنیت این نامزدان خبر می دهد.

وزارت امور داخله افغانستان از تمامی کاندیدان انتخابات آینده ریاست جمهوری می خواهد تا مطابق دستور شورای امنیت ملی افراد مورد اعتماد شان را به عنوان محافظین به این وزارت معرفی نمایند.

صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت به روز سه شنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که طرح لازم امنیتی در راستای تامین امنیت کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری ترتیب و قابل اجرا است:

« برای هر کمپاین انتخاباتی سه موتر زره و سه موتر تعقیبی آیلکس به شمول 35 محافظ در نظر گرفته شده است. از تمام کاندیدان محترم ریاست جمهوری تقاضا صورت می گیرد که نماینده های شان را بفرستند و این وسایط را تسلیم شوند.

و یک تقاضای دیگر نیز از کاندیدان محترم ریاست جمهوری داریم و آن اینکه بر اساس فیصله شورای امنیت ملی اشخاص مورد اعتماد خود را به ما معرفی نمایند تا پروسه جلب و جذب آنان صورت گیرد اما متاسفانه که به گونه درست و کافی تا حال این ها افراد شانرا به ما معرفی نکرده اند. »


آقای صدیقی همچنان از تمام کاندیدان و دفاتر کمپاین های انتخاباتی این کاندیدان خواست تا 48 ساعت قبل از آغاز مبارزات انتخاباتی شان به نیروهای پولیس اطلاع دهند.

پیش از این شماری از کاندیدان انتخابات آینده ریاست جمهوری و معاونین آنها از ارگان های امنیتی خواهان تامین امنیت شان شده بودند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان هم به منظور جلوگیری از تهدیدات احتمالی، از ارگان های امنیتی می خواهد که جهت مصونیت کاندیدان انتخابات تدابیر لازم امنیتی را اتخاذ کنند.

مساله تامین امنیت کاندیدان انتخابات و معاونین آنها زمانی نزد این کمیسیون و نهاد های دیگر نگرانی های را ایجاد کرد که جمعه گذشته محمد اسماعیل معاون اول عبدالرب رسول سیاف کاندید انتخابات ریاست جمهوری در ولایت هرات هدف یک حملهء نا فرجام انتحاری قرار گرفت.

به اساس تقسیم اوقات کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان مبازرات انتخاباتی کاندیدان انتخابات آینده ریاست جمهوری به تاریخ سیزده دلو یعنی سر از یکشنبه هفته آینده برای دو ماه آغاز خواهد شد.

آنچه افزایش حملات مخالفین مسلح در افغانستان خوانده می شود نگرانی های را در این کشور به وجود آورده است.

اما ارگان های امنیتی افغانستان اطمینان می دهند که به هدف جلوگیری از تحرکات مخالفین مسلح اقدامات تازه یی را روی دست دارند.


ویدا بره کی
XS
SM
MD
LG