لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۲ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۰۴

پارلمان اوکرایین قانون جنجال برانگیز ضد تظاهرات را لغو کرد


به خاطر کاهش تنش های که از دو ماه به اینسو در اوکرایین ادامه دارد، پارلمان آن کشور قانون جنجال برانگیز ضد تظاهرات را لغو کرد.

قانوگذاران اوکرایین امروز سه شنبه در اجلاس خاص پارلمان این کشور به اکثریت آرا برای لغو این قانون رای دادند. قانون ضد تظاهرات که به تاریخ 16 جنوری توسط پارلمان اوکرایین تصویب شده بود، باعث مباحثات و اشتعال خشونت ها بین مظاهره کننده گان ضد حکومت و نیروهای پولیس ضد شورش شده است.

در حالیکه اجلاس خاص پارلمان اوکرایین ادامه داشت، میکولا آزاروف (Mykola Azarov) صدراعظم آن کشور از مقامش استعفا کرد.

میکولا آزاروف در یک اعلامیه گفته است که به خاطر مساعد ساختن شرایط و امکانات اضافی برای مصالحه و حل صلح آمیز بحران موجود در اوکرایین از مقامش کنار رفته است.

ویتالی کلیچکو یک رهبر اپوزسیون اوکرایین، استعفای صدراعظم آن کشور را صرف یک مرحلهء از پیروزی خوانده است.

ویکتوریانوکوویچ رییس جمهور اوکرایین قبلاً پست صدرات آن کشور را برای رهبر اپوزسیون ارسینی یاتسینوک پیشنهاد کرده بود، اما توسط وی رد شد.

شام گذشته ویکتوریانوکوویچ رییس جمهور اوکرایین با رهبران اپوزسیون آن کشور ویتالی کلیچکو (Vitali Klitschkoارسینی یاتسینوک (Arseniy Yatsenyuk) و الک تیانیبوک (Oleh Tyahnybok) ملاقات کرد.

ویتالی کلیچکو بعد از ملاقات با ویکتوریانوکوویچ در شهر کیف به خبرنگاران گفت:
"من واقعاً نمی خواهم که رییس جمهور در فضای اطلاعاتی زنده گی کند که اطرفیانش آن را به وجود آورده، می گویند که همه چیزها عالیست و بسیاری چیزهای که امروز در جامعه اتفاق می افتد کار برخی گروه های کوچک افراطیست."

قرار است، پارلمان اوکرایین در ادامهء اجلاس، بعد از ظهر در مورد عفو عمومی بحث کند.

این درحالیست که تظاهرات ضد حکومتی که درمیدان آزادی شهر کیف ادامه دارد به سایر مناطق آن کشور نیز گسترش یافته و به تظاهرات عمومی مبدل شده است.

تظاهر کننده گان هراس از آن دارند که به خاطر پایان بخشیدن و جلوگیری از گسترش مظاهرات حکومت حالت اضطراری را اعلان خواهد کرد.

جوبایدن معاون رییس جمهور امریکا در یک صحبت تلیفونی با ویکتوریانکوویچ رییس جمهور اوکرایین، هوشدار داده، گفته است تا پولیس ضد شورش را از منطقه خارج ساخته، برای کاهش تنش ها با اپوزسیون کار کند.

قرار است ناوقت امروز کاترین اشتون رییس پالیسی خارجی اتحادیه اروپا فوراً بعد ازختم اجلاس روسیه – اتحادیهء اروپا، به کیف برود.

استفان فیول (Stefan Fuele) رییس توسعهء اتحادیه اروپا که در مذاکرات بین حکومت و اپوزسیون اوکرایین میانجی گری می کند، روز سه شنبه در یک اعلامیه گفت، خیلی مهم است که اجلاس پارلمان اوکرایین راه را برای یک پروسهء فراگیر سیاسی هموار سازد که به راه بیرون رفت از بحران در آن کشور بیانجامد.

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG