لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۹ حمل ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۵۰

مقامات افغان: کرزی گمان می کند، امریکا در برخی حملات دست دارد


حامد کرزی رییس جمهور افغانستان که بارها نیروهای امریکایی را به خاطر تلفات ملکی در جریان عملیات شان مورد انتقاد قرار داده است، در عقب پرده دوسیهء بزرگ را برای امریکا ساخته است و شک دارد که در عقب بعضی حملات مشابه تندروان، شاید امریکا قرار داشته و یا به نحوی در طرح آن دخیل بوده باشد.

این مساله را مقامات بلند رتبهء افغان به روزنامهء واشنگتن پوست ابراز داشته اند.

یک مقام در ارگ ریاست جمهوری افغانستان که به شرط افشا نشدن نامش صحبت نموده به واشنگتن پوست گفته است، آقای کرزی لستی از حملات را ترتیب نموده است که گمان می کند امریکا در آن ها دست دارد.

دراین لست حملهء اخیر بر یک رستورانت لبنانی در کابل هم شامل است که در آن به شمول سه امریکایی، بیست و یک تن کشته شدند و مسوولیت آن را طالبان به دوش گرفتند.

این مقام افغان که با کرزی هم نظر است می گوید، شاید این حمله بخشی از حملاتی زیاد باشد که برای ضعیف ساختن حکومت و بی ثبات ساختن افغانستان از سوی امریکایی ها پلان می شود.

این مقام افغان این را پذیرفته است که حکومت افغانستان برای اثبات این ادعا شواهد موثق ندارد و نقش امریکا هم در این حملات رسماً تایید شده نمی تواند.

مقامات امریکایی که این ادعای کرزی را شنیده اند که گویا امریکا تلاش تضعیف حکومت وی را دارد، ابراز نگرانی نموده اند. این در حالی است که امریکا برای تقویت همین نظام در افغانستان ملیارد ها دالر را به مصرف رسانیده است.

جیمز کننگهم سفیر امریکا در کابل به روز دوشنبه گفت، این ادعا فرضیهء از دسیسه سازی است که با حقیقت مطابق نمی باشد.

جیمز کننگهم می گوید:
"یکی از دلایل اتهامات این است که ما را از مسیر ما منحرف سازد."

به نوشته واشنگتن پوست، این لست حملات که رییس جمهور کرزی ادعا دارد که امریکا عقب آن ها قرار دارد، نمایانگر این است که چرا وی موقف سختگیرانه را در مورد امضای توافقنامه امنیتی با امریکا اختیار کرده است، موافقتنامهء که امضای آن، به ادامهء حضور هزاران نیروی امریکایی در افغانستان بعد از سال 2014 اجازه می دهد.

مقامات امریکایی و کارشناسان دراین مورد که چرا رییس جمهور کرزی بالای نزدیکترین متحد خود یعنی امریکا چنین اتهامات را وارد می کند، نظریات مختلف دارند.

تعدادی به این باور اند که شاید کرزی می خواهد، نامش در تاریخ افغانستان به حیث شخصیتی باقی بماند که در مقابل بزرگترین قدرت جهان ایستاده گی کرده بود.
تعداد دیگر به این نظر اند که شاید کرزی می خواهد، حملات بزرگ طالبان را به امریکایی ها ربط داده و به این ترتیب خودرا با طالبان به هدف صلح، نزدیک سازد.

مقامات بلند رتبهء ارگ ریاسن جمهوری افغانستان به واشنگتن پوست گفته اند، لست حوادث مشکوک که کرزی در مورد دخالت امریکا در دست دارد، چند سال پیش تهیه شده و سال گذشته هم چند حمله در آن اضافه شد.

باوجود آنکه مقامات افغان اکثراً استخبارات منطقه مخصوصاً پاکستان را در اجرای حملات دخیل می دانند، ولی کارشناسان می گویند، بیانات اخیر مقامات در ارگ چنین نشان می دهد که رییس جمهور افغانستان و حلقهء نزدیک وی کشورهای دیگر را هم در چنین حملات دخیل می دانند.

ایمل فیضی سخنگوی رییس جمهور کرزی روز دوشنبه گفت، که افزایش نا امنی ها درافغانستان دراین اواخر بخشی از جنگ روانی است که هدف آن آوردن فشار بالای حکومت افغانستان می باشد.
ایمل فیضی می گوید:
"برعلاوه طالبان مسلح، حملات اخیر عوامل دیگر نیز دارند و دست های بیرونی دیگر نیز در عقب این حملات موجود اند. آنان می خواهند که وضعیت را در افغانستان نا آرام سازند تا ذهنیت عامه را بسوی نادرست سوق داده، فشار ها را بر حکومت این کشور افزایش دهند. درعقب بعضی حملات در افغانستان طالبان مسلح دست دارند و همچنان کشور های دیگر و سازمان های استخباراتی بیرونی نیز در این حملات شامل اند."

قابل ذکر است که مقامات افغان هیچ گونه اسناد و شواهدی را در دست ندارند که ادعای مقامات ارگ را مبنی بر دخالت امریکا در بعضی حملات درافغانستان ثابت سازد.

در این لست، حمله بر ستره محکمه درکابل و حمله بر محکمهء ولایت فراه هم شامل است که در نتیجهء آنها بیش از 50 نفر کشته شدند.

رادیوی آزادی تلاش کرد درمورد این لست نظر مقامات افغان را جویا شود، ولی موفق نشد.

طالبان نیز ادعای مقامات افغان مبنی بر دست داشتن امریکا در بعضی حملات را رد کرده، گفته اند، هر حمله را که طالبان مسوولیت آن را پذیرفته اند، از سوی همین گروه صورت گرفته است.
XS
SM
MD
LG