لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۳ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۴

تعدادِ از محبوسین زندان بگرام به زودی رها خواهند شد


حکومت افغانستان با وجود هشدار نظامیان امریکایی، ده ها تن از محبوسین زندان بگرام را رها می سازد.

با اینکه نظامیان امریکایی در اعلامیهء روز دوشنبه خود به حکومت افغانستان هشدار دادند که مجرمان خطرناک را رها نسازد، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت تعداد از محبوسین زندان بگرام به زودی رها خواهند شد.

دگروال ستیف وارین سخنگوی پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا گفت: حکومت افغانستان موضوع رهایی 37 زندانی محبس بگرام را به کمیسیون بررسی دوسیه های این زندانیان سپرده ولی او هشدار داد که شماری از این محبوسین در ماین گذاری های کنار سرک و حملات بر نیرو های افغان و خارجی دست داشته اند.

اما ایمل فیضی سخنگوی رییس جمهور کرزی در یک نشست خبری در کابل گفت که تصمیم رها ساختن شماری از این محبوسین پس از گردهمایی مقامات عدلی و قضایی افغانستان اتخاذ شده است. او گفت که مقامات عدلی و قضایی به شمول قاضی القضات، وزیر عدلیه و لوی څارنوال به تاریخ نوزدهم ماه جدی در ارگ ریاست جمهوری گردهم آمدند. او گفت که رییس امنیت ملی و مشاور این اداره و نمایندگان دیگر اداره های ذیصلاح نیز در این اجتماع اشتراک داشتند.

ایمل فیضی در بارهء این گردهمایی گفت:
« این جلسه به اساس گزارشی که از جانب ریاست امنیت ملی ارایه شد به ارتباط به 88 تن از او تعداد زندانیان که در زندان بگرام به سر می برند و در ارتباط به چگونگی سرنوشت شان اختلاف نظر جدی وجود دارد میان کابل و واشنگتن، بحث صورت گرفت. به اساس گزارش و یا بررسی و تحقیقات ریاست امنیت ملی کشور بود که جلسهء عدلی و قضایی کشور این تصمیم را اتخاذ کرد که از جمع 88 نفر، کسانیکه بی گناه هستند و علیه شان اسناد و شواهد وجود ندارد باید هر چه زودتر رها شوند.»

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت که از جمع این 88 زندانی تنها 16 نفر آنها کسانی اند که ریاست عمومی امنیت ملی در بارهء آنها اسناد و شواهد دارد و دوسیه های آنها برای پیگرد قانونی به لوی څارنوالی فرستاده شده است.

ایمل فیضی گفت که کشور های خارجی و نظامیان آنها حق ندارند که فیصله های ارگان های عدلی و قضایی یک کشور مستقل و دارای حاکمیت را زیر سوال ببرند و چنین مداخله خلاف اصول روابط بین الدول می باشد.

در حالیکه روابط افغانستان و امریکا به علت تاخیر در امضای قرارداد امنیتی از سوی کابل در این اواخر سرد شده است، اختلاف بر سر رهایی زندانیان محبس بگرام این روابط را تیره تر می سازد.
XS
SM
MD
LG