لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۰۳

احمدی: کمک ها در راستای مبارزه با مواد مخدر کاهش یافته است


باز محمد احمدی معیین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله افغانستان
وزارت امور داخله افغانستان از کاهش کمک های مالی و تخنیکی جامعه جهانی در راستای مبارزه علیه مواد مخدر اظهارنگرانی می کند.

باز محمد احمدی معیین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله به روز سه شنبه در یک نشست خبری در کابل به این مساله اشاره کرد.

هر چند آقای احمدی مشخص نساخت که کمک های بین المللی تا چه حد در بخش مبارزه علیه مواد مخدر در افغانستان کاهش یافته اما کم شدن کمک های تخنیکی جامعهء جهانی در این زمینه را بیان نمود.

وی گفت که نیرو های خارجی مستقر در افغانستان کمک های شان در بخش ترانسپورت را با آنان کاهش داده اند و این مساله نگران کننده است:

« امسال ما همکاری ها را در سطح ملی و بین المللی کمتر داشتیم و قوت های بین المللی روز تا روز در بخش های مختلف حمایت های شان محدود تر شده می رود.
قوت های بین المللی در عرصه کمک های تخنیکی و کمک های هوایی و از طریق قطعات خاص شان ما را حمایت می کنند که متاسفانه سطح این کمک ها پائین آمده که برای ما قابل تشویش است.»


معیین وزارت امور داخله در حالی از کاهش کمک ها در راستای مبارزه علیه مواد مخدر نگرانی کرده که نصف نیرو های خارجی افغانستان را ترک کرده اند.

تعداد سربازان خارجی در افغانستان در سال های گذشته به یک صد و چهل هزار تن می رسید اما در حال حاضر این رقم به حدود 60 هزار کاهش یافته است.

قرار است تا پایان سال روان تمام نیرو های محاربوی خارجی افغانستان را ترک کنند.

در عین حال مقامات وزارت امور داخله می گویند که در یک سال گذشته کشت مواد مخدر در افغانستان 36 درصد افزایش یافته است.

معیین وزارت امور داخله می گوید که سال گذشته پولیس مبارزه با مواد مخدر کشور دستآورد های چشگمیر داشته اند:

« با وجودی که حمایت ها کمتر شده اما دستآورد های ما در سطح کشور بسیار زیاد خوب است، ما در حضور رسانه ها تعهد می کنیم که با تمام امکاناتی که در اختیار ما است بر علیه این پدیده شوم مبارزه خواهیم کرد.»

آقای احمدی افزود که در این مدت 145عملیات بزرگ در سراسر کشور راه اندازی شده و به شمول سه قاچاقبر بزرگ مواد مخدر، بیش از 860 قاچاقبر مشکوک را نیز بازداشت کرده اند.

وی گفت که در میان بازداشت شده گان، 14 زن و 38 کارمند ملکی و سه قوماندان امنیه ولایت های شمالی نیز شامل اند.

گفته شده که سه میلیون تن به گونه مستقیم یا غیر مستقیم در کار و بار مواد مخدر در افغانستان دست دارند و حدود یک میلیون افغان هم معتاد به مواد مخدر اند.

ویدا بره کی
XS
SM
MD
LG