لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۲ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۰۴

سرنوشت: دروغ تکرار شدنی امریکا در مورد صلح


مطالب و مقاله های بیشتر روزنامه های چاپ امروز کابل به اظهارات تازهء منشی عمومی ناتو در مورد افغانستان و صحبت های سرتاج عزیز مشاور امور خارجی صدراعظم پاکستان و وزیر خارجهء امریکا در واشنگتن اختصاص یافته اند.


ویسا

روزنامهء ویسا در صفحهء اول شماره امروز اش در یک مطلب به نقل از اندرس فوگ راسموسن نوشته است که تاخیر در امضای توافقنامهء امنیتی و دفاعی کمک های مالی جامعهء جهانی با افغانستان را با خطر روبرو خواهد ساخت.

در مطلب به این سخنان آقای راسموسن هم اشاره شده که گفته است، نمیداند افغانستان بدون حمایت مالی جامعهء جهانی چگونه مصارف نیروهای امنیتی بیشتر از 350 هزاری اش را فراهم خواهد کرد.

به نوشتهء روزنامه راسموسن همچنان گفته است که مقام های افغان نباید به اثرات منفی امضا نکردن توافقنامهء امنیتی و دفاعی بی توجه باشند.


سرنوشت

روزنامهء سرنوشت هم در صفحهء نخست اش به همین هشدار منشی عمومی ناتو اشاره کرده که گفته است، در صورتی که تمام نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند، ادامهء کمک های خارجی به این کشور دشوار خواهد بود.

به نوشتهء روزنامه آقای راسموسن این را هم گفته است که اگر توافقنامهء امنیتی و دفاعی کابل و واشنگتن به امضا نرسد، توافقنامهء ناتو در مورد چگونگی حضور سربازان اش در این کشور نیز تکمیل نخواهد شد.

سرمقالهء روزنامهء سرنوشت اما تحت عنوان دروغ تکرار شدنی امریکا در مورد صلح به چاپ رسیده است.

روزنامه نوشته، حکومت افغانستان همواره به امریکا گفته است که برای پروسهء صلح افغانستان گام های عملی بردارد اما امریکایی ها در این زمینه جواب نداده و تلاش می ورزند تا به وسیلهء وارد کردن فشار افغانستان را به امضای توافقنامهء امنیتی وادار سازند.


هیواد

روزنامهء دولتی هیواد در یک مطلب نوشته است که پاکستان از امریکا خواسته تا در خروج از افغانستان از احتیاط کار گیرد.

روزنامه به این صحبت های سرتاج عزیز مشاور صدراعظم پاکستان در امور بین المللی با وزیر خارجهء امریکا اشاره کرده که گفته است، امریکا باید اطمینان دهد که پس از خروج سربازان اش از افغانستان کدام خلا در منطقه به وجود نمی آید.

به نوشتهء روزنامه سرتاج عزیز همچنان گفته است که ایالات متحده به هنگام فیصلهء اش در خصوص آیندهء افغانستان ثبات پاکستان را هم مد نظر داشته باشد.


دنیا

روزنامهء غیر دولتی دنیا اما در سرمقالهء خود نوشته است که امریکا طرف اصلی صلح افغانستان است.

روزنامه نوشته است که حضور بیش از 10 سالهء امریکا و جامعهء جهانی در افغانستان مشکلات منطقه را پیچیده ساخته و جامعهء بین المللی در این زمینه فریاد افغانستان را نمی شنود.

در سر مقاله آمده است که اگر امریکا خواسته باشد در جریان یک ماه صلح در افغانستان تامین شده میتواند.

به نوشتهء روزنامه افغانها دیگر از جنگ خسته شده اند و برای آنان نسبت به توافقنامهء امنیتی، صلح و ثبات بسیار مهم است.


سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG