لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۱۵

«سخنان بارک اوباما در مورد افغانستان امیدوار کننده است»


سخنان رییس جمهور اوباما در مورد مسایل مربوط به افغانستان با استقبال برخی از جریان های سیاسی و اعضای ولسی جرگه این کشور به همراه شده است.

با آنکه تاخیر در امضای تفاهمنامه امنیتی میان کابل و واشنگتن نگرانی های را در خصوص ادامه کمک های امریکا به افغانستان و خروج کامل عساکر امریکایی به وجود آورده است، شماری از احزاب سیاسی و اعضای ولسی جرگه این کشور سخنان رییس جمهور اوباما در مورد افغانستان را امیدوار کننده می خوانند.

حزب حق و عدالت به این باور است که مسأله ادامه حمایت امریکا از افغانستان و تمایل ایالات متحده بر دوام حضور تعداد از عساکر امریکا در افغانستان برای آینده این کشور مهم است.

محمد حنیف اتمر عضو هیأت رهبری این حزب به روز چهارشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت:

« ما از این تصمیم ستایش می کنیم، یک تصمیم شجاعانه بود در یک فضای نهایت متشنج، فضای متشنج در افغانستان و فضای متشنج در ایالات متحده امریکا و سایر کشور های ناتو.
این تصمیم را ما در پیوند به تعهدات قبلی مردم و دولت امریکا در رابطه به آینده کشور خود می دانیم و از آن قدردانی می کنیم.»


در همین حال تعدادی از نماینده های مردم در ولسی جرگه هم می گویند که رییس جمهور اوباما در سخنرانی اش خطاب به ملت امریکا به مسایل مهم در مورد افغانستان اشاره کرد.

آرین یون یک عضو ولسی جرگه در صحبت با رادیو آزادی گفت که حرف های بارک اوباما در مورد افغانستان پیام خوبی برای این کشور داشت:

« من فکر می کنم که اظهارات بارک اوباما که در مورد افغانستان بود خوشبینی های را در افغانستان به وجود آورده است، یکی این که گفت اگر سند امنیتی امضا شود تعداد اندک از عساکر امریکایی در افغانستان باقی خواهند ماند.»

رییس جمهور اوباما در جریان سخنرانی اش خطاب به مردم ایالات متحده گفت که امریکا از یک افغانستان متحد، حمایت می کند.

بارک اوباما هم چنان گفت که امریکا و متحدان اش تا ختم سال جاری میلادی ماموریت خود را در افغانستان تکمیل می کنند.

وی هم چنان گفت که در صورت امضای تفاهمنامه امنیتی میان کابل و واشنگتن تعداد اندک از عساکر امریکایی در افغانستان باقی خواهند ماند.

در این حال برخی از آگاهان نظامی می گویند که تنش موجود میان افغانستان و امریکا بر سر امضای سند امنیتی سبب شد که بارک اوباما کمتر روی مسایل افغانستان تمرکز کند.

جاوید کوهستانی یکی از این آگاهان در مورد گفت:

« به باور من، بنابر تنش که در روابط افغانستان و ایالات متحده امریکا وجود دارد، یک مقداری در بیانیه یی اوباما افغانستان جایگاه گذشته خود را نداشت.
بسیار با دیدگاه سرد به افغانستان دیدند و تاکید جدی در مورد افغانستان وجود نداشت.»


در حالی رییس جمهور اوباما ادامه حضور تعدادی از سربازان امریکایی را در افغانستان مشروط به امضای سند امنیتی خوانده است که حکومت افغانستان هنوز هم بر بر آورده شدن شرایط اش در خصوص امضای این سند تاکید دارد.

پیش از سخنرانی بارک اوباما، این نگرانی وجود داشت که ایالات متحده امریکا ممکن تا پایان امسال میلادی تمامی سربازانش را از افغانستان خارج سازد اما به باور تعدادی از تحلیلگران، اظهارات تازه رییس جمهور اوباما می تواند این نگرانی را کاهش بدهد.
XS
SM
MD
LG