لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۳۳

"افغانستان" در سخنرانی خطاب به مردم بارک اوباما!


بارک اوباما رییس جمهور امریکا در سخنرانی سالانه اش خطاب به مردم امریکا اعلان کرد که تا پایان سال جاری میلادی همراه با متحدانش طولانی ترین جنگ تاریخ امریکا یعنی جنگ افغانستان را به پایان خواهد رسانید.
بارک اوباما گفت:
"الی پایان سال جاری یکجا با متحدان ما ماموریت را در آن جا به پایان خواهیم رسانید."

نصرالله ستانکزی استاد پوهنتون کابل و کارشناس مسایل سیاسی افغانستان با اشاره به ختم جنگ در افغانستان، می گوید:
"بهتر است ختم جنگ را از دیدگاه امریکا به این معنی بدانیم که ماموریت آن ها در افغانستان به پایان می رسد، یعنی ختم ماموریتی را اعلان می کنند که آن ها 12 سال در افغانستان داشتند، من فکر می کنم معنی ختم جنگ در افغانستان زیاد هم قابل توجیه نیست، به این معنی که جنگ در افغانستان و در این منطقه دوام دارد و من فکر نمی کنم که در سال 2014 متوقف شود."

مقامات امریکایی قبلاً هم نیز گفته بودند که تا پایان سال 2014 میلادی نیروهای رزمی آن کشور از افغانستان خارج خواهند شد.

میشل دن کارشناسان مرکز کارنیگی در واشنگتن در مورد اظهارات شب گذشتهء بارک اوباما در مورد خروج نیروها از افغانستان، می گوید:
"گرچه او در مورد خروج نیروها از افغانستان کم صحبت کرده، تفصیلات ارایه نکرد، اما وی گفت اگر حکومت افغانستان تفاهمنامهء امنیتی را امضا کند، بازهم تعداد کمک نیرو های امریکایی در افغانستان باقی خواهند ماند. من تصور می کنم برخی ها آرزو دارند در این مورد بیشتر بشنوند، یا انتظار دارند که او از رییس جمهور کرزی بخواهد که قرارداد را با امریکا امضا کند، اما او بر این موضوع زیاد تمرکز نکرد."

تعدادی از کارشناسان سیاسی به این باورند که بارک اوباما نمی خواهد، عساکر آن کشور در خارج از امریکا در گیرجنگ باقی نمانند.

دانیال سرویر عضو بخش مطالعات جهانی مرکز تحقیقاتی جان هاپکینز در امریکا می گوید:
"اوباما افتخار می کند که جنگ را در افغانستان و عراق به پایان رسانیده، عساکر را به خانه هایشان باز گردانیده است. وی خیلی علاقمند است که از دیپلوماسی بیشتر استفاده کند و طوریکه گفته است، می خواهد از جنگ پایش را عقب کشیده آن را خاتمه دهد."

بارک اوباما رییس جمهور امریکا برعلاوهء آنکه در مورد خروج عساکر از افغانستان صحبت نمود، وی تاکید کرد که بعد از پایان سال 2014 میلادی به حمایت از افغانستان ادامه خواهد داد.
بارک اوباما اظهار داشت:
"بعد از سال 2014 میلادی ما از یک افغانستان متحد که خود مسوولیت آینده اش را به دست گیرد، حمایت خواهیم کرد. اگر حکومت افغانستان توافقنامهء امنیتی را که مذاکرات روی آن جریان دارد امضا کند، یک بخش کوچک نیروهای امریکایی با متحدان ناتو در این کشور باقی خواهند ماند تا دو ماموریت کوچک را انجام دهند؛ کمک و آموزش نیرو های امنیتی افغان و عملیات بر ضد تروریزم و تعقیب هر تهدید القاعده."

بارک اوباما رییس جمهور امریکا همچنان گفت برای یک مدت در روابط بین امریکا و افغانستان تغییراتی خواهد آمد، اما یک مساله به جای آن باقی خواهد ماند که به تروریستان اجازه داده نخواهد شد تا بر افغانستان حمله کنند.

بارک اوباما افزود که رهبران شبکهء القاعده با شکست مواجه اند، اما بازهم خطر آن موجود است که این شبکه در سایر مناطق جهان مانند یمن، عراق، مالی و سومالیا فعالیت هایش را گسترش دهد.

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG