لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۱۵

لیونید کرفچوک: اوکرایین در پرتگاه یک جنگ داخلی قرار دارد


لیونید کرفچو رییس جمهور سابق اوکرایین
رییس جمهور سابق اوکرایین به پارلمان این کشور گفته است که اوکرایین در پرتگاه یک جنگ داخلی قرار دارد و از نماینده گان مردم خواست، با نهایت مسوولیت عمل کنند.

لیونید کرفچوک اولین رییس جمهور اوکرایین بعد از فروپاشی شوروی سابق این مطلب را امروز در سخنرانی در اجلاس خاص پارلمان بیان کرد که در آن روی عفو احتمالی تعداد از معترضان زندانی بحث می شد. این معترضان در جریان دوماه مظاهرات ضد دولتی دستگیر شده اند.

در حالیکه اپوزسیون و حزب حاکم رییس جمهور یانوکویچ تلاش دارند تا به یک مصالحه دست یابند، این اجلاس پارلمان به تعویق افتاد.

مخالفین خواهان عفو بدون قید و شرط زندانیان بوده و اما در پیشنهاد که از سوی حزب رییس جمهور یانوکویچ طرح شده آمده که عفو زندانیان تنها در صورتی ممکن است که مظاهرکننده گان سرک ها و کوچه ها را ترک کرده و ساختمان های دولتی را تخلیه نمایند. خواست که اپوزسیون در حال حاضر آن را رد کرده است .

اپوزسیون همچان خواهان محدودیت در قدرت رییس جمهور شده اند.

ویتالی کلیچکو یکی از رهبران مخالف حکومت اوکرایین روز سه شنبه در میدان آزادی شهر کیف گفت:
" ما باید به قانون اساسی سال 2004 برگردیم و هرآنچه را انجام دهیم که قدرت بدست یکنفر نیافتتد. این خیلی با اهمیت و مهم است. زیرا هیچ یک ما نمی خواهیم که مربوط به یک نفر شویم. "

مذاکرات روی عفو معترضان زندانی یک روز بعد از آن صورت می گیرد که ویکتور یانوکویچ رییس جمهور اوکرایین استعفای حکومت را پذیرفت و پارلمان این کشور قوانین ضد اعتراضات را که دو هفته قبل تصویب شده بود، لغو اعلان کرد.

همزمان با این ، کاترین اشتون رییس پالسی خارجی اتحادیه اروپا و استیفن فولی کمشنر توسعهء این اتحادیه برای کمک درحل این بحران مصروف دیداراز کیف می باشند.
XS
SM
MD
LG