لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۰۹

«کاندیدان اوراق تبلیغاتی خود را در داخل کشور چاپ کنند»


با فرا رسیدن تاریخ آغاز مبارزات انتخاباتی کاندیدان ریاست جمهوری، تعدادی از مالکان مطابع چاپی، تهیه مواد مبارزات انتخاباتی این کاندیدان در داخل کشور را به نفع اقتصاد افغانستان می خوانند.

برخی از این افراد روز پنجشنبه به رادیو آزادی گفتند که چاپ مواد انتخاباتی در افغانستان از لحاظ کیفیت و نرخ با کشورهای دیگر تفاوت ندارد.

مالکان این مطابع شکایت دارند که برخی از کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی در دورهء قبلی انتخابات، مواد مبارزاتی شان را در بیرون از کشور به چاپ رسانده در حالی که تفاوت در کیفیت و نرخ این مواد وجود نداشته است.

این در حالیست که 2 روز تا آغاز مبارزات انتخابی کاندیدان باقی مانده است.

اما به گفتهء شماری از مالکان مطبعه ها در کشور، تا حالا قرار داد چاپ مواد مبارزات انتخاباتی این کاندیدان به دسترس آنان قرار نگرفته است.

در عین حال کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید که جهت حفظ نمای شهر، کاندیدان باید در همآهنگی با شاروالی، تختهء اعلانات و تصاویر شان را در نقاط مختلف کشور نصب کنند.

نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات در صحبت با رادیو آزادی گفت که شاروالی طرحی را با آنان شریک ساخته و باید مطابق به آن کاندیدان تصاویر و مواد مبارزاتی شان را در مناطق کشور نصب کنند.

کمیسیون مستقل انتخابات این بار به هدف جلوگیری از مصارف گزاف کاندیدان در جریان مبارزات انتخاباتی شان لایحه را ترتیب کرده است.

به اساس این لایحه هر نامزد ریاست جمهوری می تواند تا 10 میلیون افغانی و هر نامزد شورای ولایتی تا 500 هزار افغانی را در زمان مبارزات انتخاباتی شان به مصرف برسانند.

بر اساس جدول زمانى انتخابات، قرار است مبارزات انتخاباتی کاندیدان ریاست جمهورى به تاریخ 13 دلو سال روان به مدت دو ماه و یک ماه پس از آن به تاریخ 13 حوت سال روان به مدت یک ماه مبارزات کاندیدان شوراهاى ولایتى آغاز شود.


ژوبین احمدی
XS
SM
MD
LG