لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۱۵

واشنگتن پوست: اوباما ختم عملیات نظامی را با ختم جنگ مساوی می شمارد


بعضی از روزنامه های غربی در شماره های اخیر خود بازهم موضوع روابط بین افغانستان و امریکا را تحت غور بررسی قرار داده اند.

روزنامه واشنگتن پوست در این مورد مطلبی دارد تحت عنوان "نارسایی در رابطه با افغانستان" که در بخش آن می نویسد:
رییس جمهورامریکا بارک اوباما بار دیگر به شعارهای قبلی خود برگشت و در سخنرانی خود به مردم این کشور اعلان کرد که بالاخره جنگ در افغانستان خاتمه می یابد .

به نوشته روزنامه البته که این سخنان حقیقت ندارد، همانطوری که 29 میلیون افغان شهادت میدهند، انتظار ختم این جنگ در آینده نزدیک نیستند. رییس جمهور اوباما ختم عملیات نظامی را با ختم جنگ مساوی می شمارد.

رییس جمهور اوباما به کانگرس بیان کرد که امریکا و متحدین ناتوی آن ماموریت خودرا تا پایان سال خاتمه می دهند. به نوشته روزنامه این هم از حقیقت دور است زیرا باز هم ماموریت تعلیم و تربیه قوای افغان و فعالیت برای سرکوب نمودن القاعده در افغانستان ادامه خواهد داشت.

این هم واضح است که لغو عملیات علیهء القاعده بار دیگر منافع ملی امریکا را به خطر روبرو می سازد، طالبان هم هنوز کافی مقاومت نشان می دهند و درصورت نبودن قوای امریکایی امیدواری آن ها برای پیروزی بیشتر می شود

از این رو به نوشته روزنامه جای تعجب نیست که اکثریت مردم افغانستان در همه پرسی ها از حضور قوای امریکا بعد از سال 2014 در افغانستان طرفداری می کنند، شماری زیاد از اعضای کابینه رییس جمهور کرزی هم خواهان حضور امریکا می باشند، اکثریت ادارات امنیتی امریکا و تمام حکومت های عضو پیمان ناتو حضور در افغانستان را مهم می شمارند.

اما به نوشته روزنامهء واشنگتن پوست، این پروژه حیاتی به خاطر اختلافات دو بازیکن اساسی آن یعنی رییس جمهور اوباما و رییس جمهور کرزی به خطر روبرو شده است.

روزنامه نیویورک تایمز در شمارهء اخیر خود بازهم در اشاره به روابط بین امریکا و افغانستان مطلبی را به نشر رسانده است تحت عنوان "عهد شکنی رییس جمهور کرزی" که در بخش آن می نویسد:
رییس جمهور کرزی چنین فکر می کند که با قطع روابط با امریکا هیچ چیز را از دست نمی دهد، بلکه گویا به نفع آنها هم خواهد بود. در حالی که چنین مفکوره ممکن است منافع شخصی رییس جمهور کرزی را تامین کند، اما به نوشته نیویورک تایمز به نفع کشور جنگ زده اش نیست.

روزنامه به سخنان اخیر رییس جمهور کرزی که امریکا را متهم ساخت که در کشتار مردم ملکی دست دارد، اشاره نموده نوشته است که هیچ کس از کشته شدن افراد ملکی در افغانستان راضی نیست و چنین تلفات در افغان رخ هم داده است، اما به نوشته روزنامه در گزارشات ملل متحد به وضاحت و ارقام آمده است که اکثریت تلفات ملکی در حملات طالبان رخ می دهد.

به نوشته روزنامه این مهم نیست که رییس جمهور کرزی به چه دلیل می خواهد با چنین رفتار و گفتار خود کشورهای را که از 13 سال به اینسو میلیاردها دالر را به افغانستان داده و قربانی جانی را هم متحمل شده اند، آزرده بسازد.

اما به نوشته روزنامه برای رهبر بعدی افغانستان هرکسی که جای آقای کرزی را اشغال می کند این مهم است که روابط خودرا با امریکا و متحدین آن حفظ کند و با کمک های آن ها مردم افغانستان را از فلاکت های بیشتر نجات بدهد.
XS
SM
MD
LG