لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۳ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۲۱

پوشیدن لباس نازک در هوای سرد و مشکلات صحی آن!


حتماً شما هم در شهر و بازار با جوانانی روبرو شدید که در این هوای سرد لباس نازک بر تن داشته اند.

چی فکر می کنید آیا این کار شان بخاطر ناتوانی های مادی است یا مود و فیشن؟

ما هم وقتی سری به شهر زدیم با عده یی از جوانان در این مورد گفت و شنودی داشتیم.

تعدادی از جوانان به این نظر بودند و می گفتند که در هر فصل لباس های مخصوص مطابق به آب و هوا و تغییر اقلیم به بازار عرضه می شود و مناسب است که از هر لباس در فصل و زمان آن استفاده کنیم.

اما جوانانی هم هستند که نوع لباس پوشیدن را در فصل های سال مراعات نمی کنند.

برخی از جوانان در فصل سرما لباس های نازک به تن می کنند و به این صورت پابند مود و فیشن می مانند.

سمیر هم جوانیست که در گرمی و سردی لباس نازک می پوشد، او می گوید خوش دارد تا بازو های خود را نمایش بدهد و به این خاطر لباس آستین کوتاه می پوشد.

وژمه باشنده شهر کابل یکی دیگر از جوانانی است که می گوید به خاطریکه بی نظم معلوم نشود لباس نازک می پوشد.

احمد فرید کارمند یکی از دفاتر دولتی که در یکی از مغازه های شهر مصروف خرید بود و بلوز نیمه آستین بر تن داشت توجه ام به وی جلب شد و معلوم می شد که این کار اش از روی ناداری و یا اقتصاد خراب نبوده بلکه خواسته بود که با مود و فیشن تظاهر کند.

اما بعضی از جوانان به این عقیده استند که در هر فصل لباس های مد روز وارد می شود پس جوانان می توانند از همان لباس های گرم و با استایل استفاده کنند.
محمد سمیع محصل یکی از پوهنتون های خصوصی می گوید، صحت بهتر از مود و فیشن است.

داکتر خسرو یوسف زی مسوول دیپارتمنت نظارت وزارت صحت عامه افغانستان می گوید، وقتی به شفاخانه های دولتی سر می زنند، می بینند که روزانه تقریباً صد ها نفر از اثر پوشیدن لباس نازک در هوای سرد در زمستان با امراض مختلف به خصوص امراض تنفسی دچار شده اند.

داکتر یوسف زی در ادامه گفت، برخی از جوانان بنابر دلایلی که گویا مد است لباس نازک پوشیده و فکر می کنند خوب معلوم می شوند اما غافل از اینکه مشکلات صحی را به بار می آورد.

تداوی جوانان بی بضاعت با چند درصد تخفیف!

می گویند جوانان نیروی فعال جامعه اند، توجه به وضعیت آن ها می تواند جامعه را به سوی پیشرفت و ترقی سوق دهد.

معینیت امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ هم وظیفه بهتر سازی وضعیت اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی جوانان را با زمینه سازی رشد بهتر استعداد آنها عهده دار است.

بناءً چندی پیش این معینیت با شماری از شفاخانه ها و لابراتوار های خصوصی کشور تفاهنامه های را به امضا رساینده است که بر مبنای آن جوانان و نوجوانان بی بضاعت با سی و پنچ الی هفتاد درصد تخفیف تداوی و معالجه می شوند.

تیمور شاه اسحق زی معین وزارت اطلاعات و فرهنگ در امور جوانان گفت، با قرارداد های که در سال های گذشته با برخی از شفاخانه داشتند امسال نیز با بیش از هشت شفاخانه خصوصی در سطح ولایات تفاهمنامه داشته اند.

ما هم با برخی از جوانانی که در معینیت امور جوانان برای ثبت نام و گرفتن کارت صحی مراجعه نموده بودند حرف های داشتیم که شماری از آنها می گفتند، جوانان با مشکلات زیاد روبرو هستند که یکی از آن مشکل اقتصادی است که حتی نمی توانند تداوی خود را نمایند، چرا که از یک طرف بلند بودن فیس داکتران، دوا و معاینات مشکلات زیاد را به جوانانی که توان پرداخت آن را نداشته باشند دچار ساخته است و آنها از تداوی با تخفیف خرسند بودند.

با آنکه تعدادی از جوانان با چند درصد تخفیف تداوی می شوند، اما تیمور شاه اسحق زی معین وزارت اطلاعات و فرهنگ در امور جوانان گفت، تعدادی از جوانانی که واقعاً مشکل اقتصادی دارند و بی بضاعت هستند و جوانانی که معتاد به مواد مخدر هستند به شکل رایگان تداوی می شوند.

اما صابر یک تن از جوانان که مدت زیاد می شود تکلیف قلبی دارد اما بنابر مشکلات اقتصادی نتوانسته تداوی خود را نماید و در معینیت امور جوانان برای ثبت نام آمده بود با آن که خوش بود که با چند درصد تخفیف می تواند خود را تدوای کند اما یک نوع نگرانی هم داشت که آیا این کار جنبه عملی خواهد داشت یا خیر؟


ترتیب کننده برنامه هوای تازه: فروزان حبیب زاده
وقت نشر برنامه: هفته دو بار روز های شنبه و دوشنبه

please wait

No media source currently available

0:00 0:14:20 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG