لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۳۵

امرخیل: تخطی در مبارزات انتخاباتی، مجازات در پی خواهد داشت


ضیاالحق امرخیل رییس دارالانشاء کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان.
کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید هرگاه مصارف مبارزات انتخاباتی کاندیدان انتخابات آینده، بیشتر از حد تعیین شده در قانون انتخابات باشد، آنها مورد مجازات قرار خواهند گرفت.

در حالیکه دو روز دیگر به آغاز مبارزات انتخاباتی کاندیدان ریاست جمهوری باقی مانده است، کمیسیون مستقل انتخابات هشدار می دهد که اگر کاندیدان در جریان مبارزات انتخاباتی شان دست به تخطی زنند، مورد پیگیرد قانونی قرار خواهند گرفت.

مسوولان در این کمیسیون به روز جمعه در صحبت با را رادیو آزادی گفتند، در صورتیکه کاندیدان بیشتر از حد تعین شده در قانون انتخابات، در مبارزات انتخاباتی شان مصرف کنند، آنان را به کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی خواهند کرد.

ضیاالحق امرخیل رییس دارالانشاء کمیسیون مستقل انتخابات در مورد گفت:

« اگر کاندیدان ریاست جمهوری بیشتر از ده میلیون مصرف می کنند این یک تخطی است و برای تخطی در کمیسیون انتخابات میکانیزم وجود دارد امیدوارم این موضوع را در نظر بگیریند و به این سرحد نرسد که کمیسیون مستقل انتخابات آنان را مجازات کند. اگر کاندیدان بیشتر مصرف می کنند در این شک و شبه نیست که کمیسیون انتخابات در برابر شان خاموش نخواهد ماند.»

آقای امرخیل گفت به اساس میکانیزم کمیسیون مستقل انتخابات، باید هر کاندید ریاست جمهوری و شورا های ولایتی گزارش مالی اش را به گونه شفاف به کمیسیون ارایه کند.

به اساس قانون انتخابات افغانستان، هر نامزد ریاست جمهوری می تواند تا ده میلیون افغانی و هر نامزد شورای ولایتی تا ۵۰۰ هزار افغانی را در زمان مبارزات انتخاباتی اش به مصرف برساند.

قرار است مبارزات انتخاباتی کاندیدان ریاست جمهوری به روز یکشنبه هفته آینده رسماً آغاز شود.

به همین شکل مبارزات انتخاباتی کاندیدان شورا های ولایتی به تاریخ 13 ماه حوت شروع خواهد شد.

تجربه دوره های قبل انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی و پارلمانی نشان داد که تقلب و عدم شفافیت در انتخابات های آن زمان برخاسته از مصارف هنگفت کاندیدان بوده است که در هنگام مبارزات انتخاباتی شان از منابع نامعلوم صورت گرفته بود.

کمیسیون مستقل انتخابات این بار به هدف جلوگیری از مصارف گزاف کاندیدان در جریان مبارزات انتخاباتی شان لایحه را ترتیب کرده است.

مطابق این لایحه، منابع مالی نامزدان باید مشخص باشد و آنها باید یک حساب بانکی را باز نمایند تا در آن معلوم باشد که نامزدان از کدام مدرک پول بدست میآورند و مصارف آنها در چی حدی است.

اما در صورتیکه کاندیدان انتخابات آینده در هنگام مبارزات انتخاباتی شان بیشتر از حد تعین شده در قانون انتخابات مصرف کنند کدام مجازات در نظر گرفته شده است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی به این پرسش جواب داده است.

نادر محسنی سخنگوی این کمیسیون به روز جمعه در صحبت با رادیو آزادی گفت، در صورتی که عملکرد کاندیدان صرف تخطی و تخلف انتخاباتی باشد آنان صلاحیت هر نوع برخورد با چنین کاندیدان را دارند:

« ما در مرحله اول اگر احساس کنیم کدام کاندیدی بیشتر از حد معمول مصرف می کند طبیعی است به آنان اخطار خواهیم داد و در مراحل بعدی این برخورد ها شدید تر شود، به جریمه و حتی محدودیت در کمپاین های انتخاباتی بالای آنها وضع شود.»

با نظر داشت اینکه هم اکنون کشور های مختلف در اوضاع کنونی افغانستان دخیل اند و عساکر بیشتر این کشور ها در افغانستان موجود اند، نزد آگاهان امور نگرانی های وجود دارد که ممکن کاندیدان انتخابات آینده جهت پیشبرد کمپاین های انتخاباتی شان از این کشور ها پول دریافت کنند.

اما معلوم نیست آیا کمیسیون های مستقل انتخابات و شکایات انتخاباتی قادر به جلوگیری از چنین تخلفات کاندیدان خواهند بود یا نه؟

فریبا واحدی
XS
SM
MD
LG