لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۹ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۴۶

افضلی: 60 درصد متقاعدین شامل سیستم جدید توزیع معاشات شده اند


آمنه افضلی وزیر کار امور اجتماعی شهدا و معلولین افغانستان.
وزارت کار امور اجتماعی شهدا و معلولین افغانستان می گوید پروسه توزیع معاشات متقاعدین را بیشتر به سیستم الکترونیکی مبدل ساخته و آنان می توانند بدون کدام مشکل ذریعه کارت بانکی حقوق تقاعد شان را دریافت کنند.

آمنه افضلی وزیر کار امور اجتماعی شهدا و معلولین افغانستان روز پنجشنبه در مراسم تجلیل از روز ملی متقاعدین در کابل گفت، این سیستم پس از چهار سال تلاش متخصصین داخلی و خارجی تکمیل شده و شصت درصد متقاعدین شامل این سیستم شده اند:

« هدف این است که ما مستقیماً به ادارات وصل می شویم از طریق انترنت و ادارات همه ساله متقاعدین خود را از طریق سیستم الکترونیکی به خزینه تقاعد معرفی می کنند و نیاز نیست که متقاعد به اداره خود برود و اسناد خود را بگیرد.
تمام این مراحل از طریق کمپیوتری خزینه تقاعد و اداره ذیربط دولتی وصل می شود و پرداخت پول هم از طریق بانک صورت می گیرد.»


وزیر کار امور اجتماعی شهدا و معلولین همچنان گفت، در ایجاد این سیستم جامعه جهانی و بانک جهانی کمک مالی و تخنیکی کرده اند.

به اساس معلومات این وزارت، سیستم جدید پرداخت معاشات متقاعدین فعلاً در دوازده وزارت فعال بوده و تا دو سال آینده شماری از وزارت های دیگر نیز شامل این سیستم خواهند شد.

مقامات وزارت کار امور اجتماعی شهدا و معلولین می گویند، این سیستم از جعل و تذویر جلوگیری کرده، متقاعدین هنگام دریافت حقوق شان به مشکل مواجه نمی شوند.

حکومت افغانستان سال گذشته برای اولین بار دهم دلو را بنام روز متقاعدین مسمی کرد.

در آن زمان مسوولان وزارت کار امور اجتماعی شهدا و معلولین از روی دست گرفتن سیستم جدید پرداخت حقوق متقاعدین خبر داده و اطمینان دادند که ظرف یک سال آینده تمام ادارات حکومتی را با این سیستم وصل می کنند.

در مراسم تجلیل از روز ملی متقاعدین به روز پنجشنبه در کابل شماری از متقاعدین نیز شرکت کرده بودند.

تعداد از آنان در صحبت با رادیو آزادی تقاضا کردند که با بلند رفتن معاشات مامورین ملکی و نظامی حقوق متقاعدین نیز باید افزایش یابد.

دو تن از این متقاعدین در مورد گفتند:

« یک معاش خیلی ناچیز دولت برای ما می دهد که با معاش سالانه ما، گذاره یک ماه ما نمی شود، ما چندین عرایض کردیم که همین تفاوت باید برداشته شود.»

« از تمام ادارات دولتی، رییس جمهور، شورای وزیران، وزارت مالیه، عدلیه و کار امور و اجتماعی می خواهیم تا در مورد معاش متقاعدین تجدید نظر کنند.»

در این حال سید یوسف حلیم معین وزارت عدلیه افغانستان می گوید، برای حل این مشکل پیشنهاداتی را به شورای وزیران ارایه کرده و توقع دارند که در آینده نزدیک در این مورد فیصله صورت گیرد.

از پیشرفت ها در خصوص ایجاد سهولت از طریق سیستم جدید انترنتی پرداخت معاشات برای متقاعدین در حالی سخن زده می شود که برخی متقاعدین از پروسه راجستر در ولایات شکایت کرده و می گویند به مشکلات زیاد روبرو اند.

جاوید حسن زاده
XS
SM
MD
LG