لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۳ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۴۹

مردم مزارشریف از پرچوی های دوامدار برق شکایت دارند


نبود برق بطور دوامدار و بلند رفتن قیمت مواد سوخت از جمله مشکلات عمده هستند که باشندگان ولایت بلخ در ایام زمستان با آن دست و پنجه نرم می کنند.

شماری زیاد از باشندگان مزارشریف در صحبت با رادیو آزادی از افزایش پرچوی های دوامدار برق در مناطق شان شکایت داشته می گویند که بلند رفتن قیمت مواد سوخت از یک سو و عدم موجودیت برق دوامدار از سوی دیگر از جمله مشکلات هستند که همه ساله در ایام زمستان دامن گیر باشندگان این شهر و اطراف آن می گردد.

غلام نبی یکی از عکاسان شهر مزارشریف است، او می گوید که بنابر وضعیت اقتصادی خراب و بلند بودن قیمت مواد سوخت فامیل اش بیشتر از برق استفاده می کند.

اما وی می گوید، از آغاز فصل سرما در بلخ پرچوی های برق بیشتر شده و روزانه تنها 3 الی 4 ساعت برق دارند و نبود برق نه تنها باعث ایجاد مشکلات برای فامیل اش شده بلکه بالای کار روزانه اش نیز تاثیر منفی گذاشته است.

وی در مورد به رادیو آزادی گفت:
« مه یک دوکاندار استم که تمام کارم با برق است، در خانه هم برق نداریم و در دوکان هم، کارم مکمل از بین رفته و قیمت مواد سوخت هم بلند است. چرا دولت به ما مردم توجه نمی کند. خودت بگو که مه چی کار کنم.»

تنها غلام نبی نیست که از نبود برق و پرچوی های دومدار آن در مزارشریف شکایت دارد، عبدالله یک تن دیگر از باشندگان ولایت بلخ نیز به مشکل مشابه اشاره می کند.

اما وی در قسمت نبود برق و افزایش پرچوی آن انگشت انتقاد به ریاست بلخ برشنا بلند کرد و از دولت خواست که هر چه زودتر به این مشکل آنان رسیدگی کند:

«خوب مه فکر می کنم که ریاست برشنا در قسمت که زورمندان زندگی می کند برق میته اما برق ما تنها روز چند ساعت است، مشکل را ریاست برشنا ایجاد کرده که برق را عادلانه توزیع نمی کند.»

این مشکل باشندگان مزارشریف را با رییس ادارهء بلخ برشنا انجینر ناصر شریک ساختم وی به رادیو آزادی گفت، مشکل نبود و یا هم پرچوی برق از داخل کشور نبوده و اینکه برق افغانستان وارداتی می باشد با فرا رسیدن زمستان کشور ازبکستان نظر به ضرورت و افزایش تقاضای خود شان سطح برق صادراتی را کاهش می دهد:

« مشکل که فعلاً است، طوفان دیشب لین را قطع ساخته بود که فعلاً جور شد. اما در کل با فرا رسیدن زمستان برق ما یک برق وارداتی از کشور های همسایه نظر به افزایش تقاضا و بلند رفتن استفاده برق ازبکستان هم سطح صادرات برق خود را کاهش می دهد. مشکل در داخل ولایت ما نیست در مجموع برق مشکل پیدا می کند.»

از این پیش در تمام شهر مزارشریف و ولسوالی های همجوار آن برق به گونه 24 ساعته جریان داشت اما با فرا رسیدن زمستان باشندگان این ولایت شکایت دارند که تنها روزانه 3 الی 4 ساعت برق دارند و متباقی روز با مشکلات نبود برق مواجه هستند.

باید گفت که برق وارداتی شهر مزارشریف از دو کشور ترکمنستان و ازبکستان می باشد که در دو فاز به مزارشریف و ولایات همجوار آن رسانده می شود.

مجیب الرحمن حبیب زی، مزارشریف
XS
SM
MD
LG