لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۳۲

خرم جی: پولیس می تواند از فساد در افغانستان جلوگیری کند


ادارهء عالی مبارزه با فساد اداری افغانستان می گوید، پولیس می تواند نسبت به ارگان های دیگر در کشور مبارزهء موثر را بر ضد فساد اداری انجام دهد.

ادارهء عالی مبارزه با فساد اداری افغانستان و اکادمی پولیس، تلاش های مشترک را جهت مبارزه با فساد اداری در ادارات دولتی آغاز کرده اند.

این دو نهاد دولتی به روز شنبه جهت همکاری در این زمینه تفاهمنامهء را نیز به امضا رساندند.

محمد امین خرم جی معاون ادارهء عالی مبارزه با فساد اداری می گوید، در حال حاضر در بخش های مختلف جامعه از جمله ادارات حکومتی و بازار ها فساد موجود است و پولیس می تواند با تلاش های وسیع این پدیده را ریشه کن سازد:

« افرادیکه در پروسهء جنگ به گروه های مختلف تقسیم شده اند فعلاً با همان نهاد ها یک ذهنیت مشترک را تشکیل می دهند، که سابق حامی آنها بودند. دوم مسألهء اقتصادیست، در بازار آزاد کسانیکه قدرت بیشتر دارند این فرصت ها را به نفع خود شان استفاده می کنند. عامل سوم شایسته سالاریست که در پروسهء استخدام رعایت نمی شود. یک نیرو با صفات نیک در دستگاه پولیس می تواند از فساد در افغانستان جلوگیری کند.»


به گفتهء مسوولین بر اساس این تفاهمنامه متخصصین اداره عالی مبارزه با فساد اداری یک روز در جریان هفته به اکادمی پولیس رفته و در مدت یک ساعت درسی تمام منسوبین اکادمی پولیس را از کشف فساد اداری و مبارزه با این پدیده آموزش می دهند.

در گذشته ادارهء عالی مبارزه با فساد اداری تفاهمنامه های مشترک همکاری را با برخی از ادارات دیگر دولتی به شمول وزارت حج و اوقاف جهت مبارزه با فساد به امضا رسانده است.

به اساس گزارش، از حدود 12 سال به این طرف فساد اداری در این کشور به عنوان یک مشکل جدی باقی مانده است.

با وجود آن که برخی از ارگان های دولتی و غیر دولتی با آن مبارزه می کنند، با آن هم این پدیده هنوز در افغانستان وجود دارد.

از سوی هم سید نورالله زل قوماندان اکادمی پولیس افغانستان می گوید، در حال حاضر در این اکادمی به شمول استادان، محصلین و کارمندان حدود 2 هزار تن مشغول تدریس، آموزش و اجرای وظیفه اند و همه حاضر اند تا پالیسی ادارهء عالی مبارزه با فساد را آموخته و عملی کنند:

« برای نظام ما مخالفین مسلح آنقدر خطرناک نیست که مفسدین خطرناک است. من وعده می دهم که برای تطبیق استراتیژی اداره عالی مبارزه با فساد اداری منسوبین اکادمی پولیس با اخلاص بسیار با برنامه های شما همآهنگ می باشند، هم در صنف و هم در عمل، و امید است که این افتخار نصیب اکادمی پولیس افغانستان شود.»

برخی از کارشناسان می گویند، حکومت افغانستان توان کامل برای عملی ساختن پالیسی تنظیم شده بر ضد فساد اداری را ندارد، چون این پالیسی بالای بسیاری از افراد زورمند و ادارات دولتی تطبیق نمی شود.

آنان می گویند، این پالیسی بالای افراد نا توان و مجرمینی که به جرایم کوچک دست می زنند، تطبیق شده است.

در عین حال این افراد می گویند، اگر این پالیسی به صورت یکسان بالای تمام اتباع کشور تطبیق شود، فساد اداری در کشور ریشه کن خواهد شد.
XS
SM
MD
LG