لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۵۱

آسترالیا کمک هایش را با افغانستان کاهش داده است


امروز دو روزنامه را بررسی می کنیم. کانبیرا تایمز در باره کمک های آسترالیا با افغانستان مطلبی را نشر کرده و نیویارک تایمز در مقاله ای، از یک نظر سنجی تازه در باره جنگ های امریکا در عراق و افغانستان خبر می دهد.

کانبیرا تایمز
روزنامه آسترالیایی کانبیرا تایمز در شماره اخیرش به نقل از سفیر افغانستان در آن کشور می نویسد: کاهش کمک های آسترالیا با افغانستان، باعث می شود که شمار زیادی افغان ها به آن کشور رو آورند.

نصیر اندیشه سفیر افغانستان می گوید: در دوره سفارت وی در کانبیرا، بیش از صد تن از افغان ها که می خواستند خود را به آسترالیا برسانند، در بحر غرق شده اند.

روزنامه می نویسد، آقای اندیشه با ابراز نگرانی می گوید: کاهش کمک های آسترالیا با افغانستان، نقض آن تعهد این کشور است که در سال 2012 با افغانستان سپرده بود.

جولیا گیلارد صدراعظم آسترالیا وعده داده بود که کمک های کشورش با افغانستان تا پایان سال 2015 میلادی از 165 میلیون دالر به 250 میلیون دالر افزایش خواهد یافت.
اما سفیر افغانستان می گوید که تعهد آسترالیا قابل اطمینان نبوده زیرا جولی بیشاب وزیر خارجه آن کشور بودجه کمک ها را بازنگری کرده است.

کانبیرا تایمز می افزاید: ارقام وزارت خارجه آسترالیا نشان می دهد که این کشور با افغانستان، در جریان سال مالی 2014 میلادی، 152 اعشاریه سه میلیون دالر کمک خواهد کرد.

پارسال آسترالیا به افغانستان 182 اعشاریه هشت میلیون دالر کمک کرده بود.

حکومت آسترالیا گفته که کمک هایش را به جنوب و غرب آسیا که افغانستان، پاکستان و بنگله دیش هم شامل آن می شود، 71 میلیون دالر کاهش داده است.

نیویارک تایمز
روزنامه امریکایی نیویارک تایمز در مورد دو جنگ امریکا نتایج یک نظر سنجی تازه را نشر کرده است.

بر اساس این نظر سنجی 52 درصد امریکایی ها می گویند که ایالات متحده به اهداف خود در عراق دست نیافته و 37 درصد دیگر گفته اند که امریکا در رسیدن به اهدافش کامیاب شده است.

تقریباً شمار مشابه در مورد افغانستان نظر داده اند. در این نظر سنجی که از پانزدهم تا نزدهم جنوری امسال صورت گرفته، از 1504 تن در باره هر دو جنگ پرسش صورت گرفته است.

نسبت به نظر سنجی های گذشته در امریکا، این بار بد بینی مردم در خصوص جنگ های ایالات متحده بیشتر شده است.

در ماه نومبر سال 2011 میلادی، 56 درصد پاسخ دهنده گان گفته بودند که امریکا به اهداف خود در جنگ عراق دست یافته است.

در یک نظر سنجی دیگر در ماه جون سال 2011، شماری زیادی از پاسخ دهنده گان پیشبینی کرده بودند که ایالات متحده در جنگ افغانستان به اهدافش خواهد رسید.
XS
SM
MD
LG