لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۵ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۴۴

نگرانی ها در مورد امنیت نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان


نادر محسنی، سخنگوی کمیسیون شکایات انتخابات
مسالهء امنیت نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به نگرانی عمدهء کمیسیون شکایات انتخابات این کشور مبدل شده است.

نادر محسنی، سخنگوی این کمیسیون در صحبت با رادیو آزادی از نهاد های امنیتی خواست که اقدامات کافی را جهت تامین امنیت این نامزدان و همکاران آنها انجام بدهند.

او گفت، که نامزدان نیز باید در هماهنگی با نیروهای امنیتی در جهت تامین امنیت شان تلاش کنند. از آقای محسنی پرسیدم که بخاطر امنیت این افراد چقدر نگران هستند؟ گفت:

« این جای نگرانی جدی است. ارگان های امنیتی باید در این قسمت توجه بیشتر کنند و کوشش کنند تا آسیب ها از این ناحیه را به حداقل برسانند.

به هر ترتیب، باید هماهنگی کامل با ارگان های امنیتی داشته باشند و کوشش شود که در هماهنگی با ارگانهای دخیل در پروسهء انتخابات، این پروسه به پیش برود.

خود کمپاین های انتخاباتی نیز باید در مشوره با ارگانهای امنیتی تدابیری را بگیرند، تا این مشکلات به حداقل کاهش یابد. »


نگرانی ها بخاطر امنیت نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و همکاران آنها در حالی وجود دارند، که در یک حملهء مرگبار دو عضو کمپاین انتخاباتی عبدالله عبدالله، یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری کشته شدند.

فیض احمد همدرد و شجاع الدین شام روز شنبه در شهر هرات به قتل رسیدند.

نمایندهء خاص اتحادیهء اروپا در افغانستان قتل این افراد را تقبیح کرد.

فرانز میشل از وزارت داخلهء افغانستان خواست تا در مورد این قتل تحقیق کند.

امنیت نامزدان انتخابات افغانستان در نشست دیروز شورای امنیت ملی افغانستان نیز مورد بحث قرار گرفت.

در این نشست که رییس جمهور کرزی نیز اشتراک داشت، به وزیر داخله و رییس امنیت ملی دستور داده شده تا از تکرار حوادث مثل رویداد هرات جلوگیری کنند.

نمایندهء خاص سازمان ملل متحد در افغانستان نیز به روز یکشنبه از نیروهای امنیتی افغان خواست تا با دقت متوجه امنیت انتخابات باشند.

یان کوبیش با اشاره به حمله بالای اعضای کمپاین انتخاباتی عبدالله عبدالله گفت، این چنین اعمال ناجوانمردانه غیر قابل قبول است.

وزیر داخلهء افغانستان در نشست شورای امنیت ملی گفت، که موتر های زرهی و 35 محافظ را در اختیار هر نامزد انتخابات ریاست جمهوری و معاونان آنها قرار داده اند.

این اقدام به هدف جلوگیری از حملات احتمالی بالای این نامزدان صورت گرفته است.
XS
SM
MD
LG