لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۰۵

اشرف غنی احمدزی بی طرفی حامد کرزی در امور انتخابات را ستود


اشرف غنی احمدزی یکی از کاندیدان ریاست جمهوری افغانستان از رییس جمهور کرزی سپاس گذاری کرد که به گفته وی بی طرفی اش را تا کنون در امور انتخابات حفظ کرده است.

با وجود نگرانی برخی از حلقات سیاسی و نهاد های جامعهء مدنی از مداخله حکومت در انتخابات، اشرف غنی احمدزی یکی از نامزدان ریاست جمهوری از بی طرف ماندن رییس جمهور کرزی در این پروسه سپاس گذاری کرد.

اشرف غنی احمدزی به روز یکشنبه در نخستین روز آغاز کمپاین های انتخاباتی در این مورد چنین اشاره کرد:
« می خواهم از رییس جمهور کرزی ابراز امتنان کنم که در این انتخابات بی طرف ماند و امید است مقام ریاست جمهوری بی طرفی خود را تا اخیر حفظ کند.»

وی در بخشی از اظهارات اش به انتقال سیاسی، امنیتی و اقتصادی در کشور نیز اشاره کرد.
اشرف غنی احمدزی همچنان گفت، در صورت موفق شدن در انتخابات ریاست جمهوری مخالفین را به گفتگو فرا می خواند.

آقای اشرف غنی ضمن تاکید بر تقویت نیرو های امنیتی پایان بخشیدن به فعالیت نیرو های مسلح غیر مسوول را از اولویت های کاری اش عنوان کرد.

وی همچنان با ابراز نگرانی از وضعیت اقتصادی و فقر در افغانستان گفت که در صورت برنده شدن تلاش خواهد کرد تا یک هماهنگی میان اقشار مختلف را برای ثبات اقتصادی در کشور بوجود آورد.

اما جاوید کوهستانی یکی از کارشناسان سیاسی در مورد اظهارات اشرف غنی در خصوص بی طرفی رییس جمهور کرزی یا حکومت در انتخابات در صحبت با رادیو آزادی نظرش را چنین ابراز کرد:

« هیچ شک نیست که در جامعهء عقب مانده، درگیر بحران اقتصادی، سیاسی اجتماعی و مخصوصاً امنیتی ما یک شفافیت کامل را نداریم، ولی حداقل تلاش این خواهد بود که مشروعیت انتخابات زیاد زیر سوال نرود، ولی قطعاً این آرزومندی را از حکومت افغانستان نداریم.»

پیش از این رییس جمهور کرزی به تکرار گفته است که وی و حکومت اش هیچ گونه مداخله در امور انتخابات نخواهند کرد.

داکتر اشرف غنی احمدزی برای بار اول در سال 2009 میلادی در انتخابات ریاست جمهوری خود را کاندید کرد که از لحاظ کسب رای در ردیف چهارم قرار داشت.

وی در انتخابات ریاست جمهوری سال 1393 جنرال عبدالرشید دوستم را به حیث معاون اول و سرور دانش را به حیث معاون دوم خود انتخاب کرده است.
XS
SM
MD
LG