لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۰ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۲۸

مستغنی: امیدواری وجود دارد که امریکا شرایط افغانستان را بپذیرد


شکیب مستغنی سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان
مقامات افغان ابراز امیدواری می کنند که ایالات متحده شرایط افغانستان در مورد توافقنامه امنیتی را بپذیرد و این سند به زودی امضا شود.

شکیب مستغنی سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان به روز یکشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت، شرایطی حکومت افغانستان برای امضای توافقنامه امنیتی و دفاعی برای این کشور بسیار مهم می باشد.

آقای مستغنی افزود، بحث ها در مورد پذیرفتن شرایط حکومت افغانستان در مورد این توافقنامه از سوی امریکا جریان دارد و ممکن که ایالات متحده با این شرایط موافقه کند:

« بحث های بسیار جدی روی پذیرفته شدن شرایطی که از جانب افغانستان مطرح شده است از سوی ایالات متحده جریان دارد.
امیدواری های هم وجود دارد که بالای این شرایط توافقاتی صورت بگیرد و انشاالله این توافقنامه به امضا برسد. »


تنش میان حکومت افغانستان و ایالات متحده در مورد امضای توافقنامه امنیتی از بیشتر از دو ماه به این سو ادامه دارد.

رییس جمهور افغانستان بارها گفته است که تا آن زمان این توافقنامه را امضا نخواهد کرد که شرایط حکومت افغانستان از سوی امریکا پذیرفته نشود.

آغاز پروسه عملی صلح، توقف تالاشی خانه های افغانها توسط نیروهای امریکایی و عدم مداخله در انتخابات آینده در افغانستان از شرایطی عمده حکومت در خصوص امضای توافقنامه امنیتی با امریکا خوانده می شود.

اما مقام های امریکایی گفته اند که بر آورده شدن شرط حکومت افغانستان در بخش آغاز عملی تلاش های صلح به وقت بیشتر نیاز دارد.

در این حال محمد اسحاق اتمر یکی از کارشناسان افغان به این باور است که امریکا شرایطی حکومت افغانستان در خصوص توافقنامه امنیتی و دفاعی را نخواهد پذیرفت:

« ضرب الاجل که برای امضای این توافقنامه در نظر گرفته شده بود پایان یافته و امریکا حاضر نخواهد شد که شرایط رییس جمهور کرزی را که مسایل صلح و مذاکره با طالبان است بپذیرد.
چند ماه دیگر به پایان دوره ریاست جمهوری آقای کرزی باقی مانده و فکر نمی کنم که این شرایط قبول شود. »


از سوی هم اندرس فوگ راسموسن منشی عمومی ناتو در اظهارات تازه اش امضا کردن توافقنامه امنیتی و دفاعی با امریکا را توسط رییس جمهور کرزی دور از احتمال دانسته است.

آقای راسموسن گفته است، رییس جمهور کرزی امضا کردن این سند را به جاه نشین خود واگذار خواهد کرد و به باور او رییس جمهور آینده افغانستان شخصی خواهد بود که این توافقنامه را امضا خواهد کرد.


نسیم شفق
XS
SM
MD
LG