لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۴۶

شیکاگو تربیون: تلاش برباد رفتهء ما در افغانستان


واشنگتن پست
در افغانستان، مبارزات انتخاباتی در میان نگرانی های امنیتی آغاز شدند، عنوان مقالهء است که در روزنامهء امریکایی واشنگتن پست نشر شده است.

در ادامهء این مقاله آمده است که اگر انتخابات موفقانه سپری شود، نخستین بار در تاریخ افغانستان خواهد بود که از طریق آرای مردم، قدرت به صورت مسالمت آمیز انتقال خواهد یافت.

روزنامه می گوید که انتخابات آینده همچنین آزمون کلیدی برای پیشرفت 13 ساله از زمان سرنگونی رژیم طالبان توسط نیرو های به رهبری امریکا در افغانستان خواهد بود.

در ادامه این مقالهء واشنگتن پست آمده است: طالبان که در گذشته هم پروسهء انتخابات را هدف قرار داده بودند، تهدید کرده اند که جریان فعلی انتخابات را هم مختل خواهند کرد.

مقاله نویس همچنین می گوید که رییس جمهور آینده افغانستان با شماری از چالش های عمده رو به رو خواهد بود: مذاکره با طالبان، مبارزه با فساد اداری و ایجاد یک حکومت موثر در افغانستان.

شیکاگو تربیون
"تلاش برباد رفتهء ما در افغانستان" عنوان مقاله ایست که در روزنامهء شیکاگو تربیون چاپ شده است.

نویسنده این مقاله با اشاره به سخنان تند و تیز رییس جمهور کرزی علیهء ایالات متحدهء امریکا نوشته است که آقای کرزی ظرف چند ماه گذشته امریکا را به چیز های که انجام هم نداده ملامت کرده است.

به باور نویسنده، رییس جمهور کرزی از پرخاشگری آگاهانه به سخنان هیجانی غیر منطقی متوسل شده است.

در ادامهء این مقاله آمده است که رییس جمهور کرزی هفته گذشته از چک هیگل وزیر دفاع امریکا در حالی استقبال کرد که امریکا را به کمک با طالبان در بمب گذاری که هفده تن را کشت، به طور علنی متهم ساخت.

مقاله همچنین می گوید که رییس جمهور کرزی ایالات متحدهء امریکا را به انجام حملات مانند شورشیان علیهء نیرو های افغان متهم ساخته است.

نتیجه گیری این مقالهء شیکاگو تربیون این است که می توان اعتراف کرد که چیز های استند که حتی یگانه ابر قدرت جهان هم نمی تواند جور شان کند و جور کردن افغانستان هم یکی از آنهاست.
XS
SM
MD
LG