لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۲۷

چرا حملات مخالفان مسلح در افغانستان افزایش یافته است؟


حملات طالبان ماه گذشته در افغانستان افزایش یافت. در مجموع شانزده حمله انتحاری در سرتاسر افغانستان انجام شد که مرگبارترین آنها در کابل بود.

سه مهاجم انتحاری بر رستوران لبنانی در کابل حمله کرده به شمول 13 خارجی بیست و یک نفر را کشتند. چهار نفر دیگر در این حمله شدیداً زخمی شدند.

شورشیان طالب سال گذشته اعلان کرده بودند که در فصل زمستان هم به حملات خود ادامه میدهند.

روز پنجشنبه گذشته چهار حمله انتحاری در ولایت های ننگرهار، هلمند و هرات به وقوع پیوست که در نتیجه دو پولیس کشته و 4 غیر نظامی زخمی شدند.

همچنین طالبان چند روز پیش بر ورزشکاران در ولایت های قندهار و لغمان حمله کرده هشت نفر را کشتند.

یک هفته قبل نیز طالبان بر یک واسطه نقلیه اردوی ملی افغانستان در شرق کابل حمله کرده دو نظامی و دو ملکی را کشتند و 22 نفر دیگر را مجروح ساختند.

همچنین ماه گذشته هشت سرباز نیروهای ایتلافی به شمول سه امریکایی در حادثه سقوط یک طیاره در شرق افغانستان کشته شدند.

در نتیجه انفجار دو هفته قبل یک ماین کنار سرک در ولایت لوگر 5 غیرنظامی کشته و 18 نفر دیگر زخمی شدند.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله در باره افزایش حملات شورشیان گفت:

« یک علت این است طوری که شما خبر دارید انتخابات نزدیک می شود و پروسه انتقال هم در حال مکمل شدن است.

به اساس معلومات ما طالبان و کسانی که درگیر جنگ نیابتی در افغانستان اند، به آنها دستور داده شد که در فصل زمستان هم در افغانستان باقی بمانند و کوشش کنند که امنیت انتخابات را اخلال کنند.

نیروهای امنیتی افغانستان هم آمادگی کامل دارند. سال گذشته ما فرصت های خوبی داشتیم تا در مورد ظرفیت های خود کار کنیم و برای جلوگیری از حملات آنها خلا های خود را پرکنیم. »


ولی کارشناسان نگران اند که شورشیان طالب امکان دارد حملات خود به هدف مختل ساختن انتخابات را بیشتر افزایش دهند و مردم ملکی بیشتر تلف شوند.

اما صدیق صدیقی از وضعیت امنیت اطمینان داده از مردم می خواهد که در شناسایی دشمن با نیروهای امنیتی همکاری کنند.

نگرانی های امنیتی در افغانستان در حال افزایش می یابد که توافقنامه امنیتی میان کابل و واشنگتن هنوز امضا نشده و این هم گفته می شود که امکان دارد همه نیروهای خارجی تا اواخر سال جاری افغانستان را ترک گویند.
XS
SM
MD
LG