لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۳۱

عربستان برای اتباع اش که در خارج می جنگند، جزا تعیین کرد


عربستان سعودی تصمیم گرفته است هر تبعه اش را که در خارج از آن کشور می جنگد به سه تا بیست سال زندان محکوم کند.

گفته می شود این فرمان حکومت شاهی عربستان سعودی که دیروز صادر شد، اقدامی است برای مانع شدن اتباع سعودی از شمولیت در جنگ سوریه که با برگشت شان به کشور، تهدید امنیتی را برای حکومت ریاض ایجاد می کنند.

مقامات مذهبی سعودی قبلاً بیانات را علیه پیوستن اتباع سعودی به شورشیان سوریه ایراد کرده اند ولی با آنهم بر اساس تخمین وزارت داخله عربستان سعودی، حدود 1200 تبعه سعودی برای شرکت در جنگ علیه رژیم سوریه به آن کشور رفته اند.

در فرمان اخیر حکومت شاهی عربستان ابراز نگرانی شده است که جوانان سعودی که به سوریه می روند و در مقابل رژیم بشار ال اسد می جنگند، سخت سر و خشن شده و با برگشت شان به کشور تهدیدی را برای خانواده سلطنتی عربستان ایجاد می کنند که چنین کار، در جنگ افغانستان هم صورت گرفته بود که در آن، اتباع عربستان سعودی بعد از ختم جهاد در دهه 90 در افغانستان، دوباره به کشور شان برگشته در مقابل خاندان شاهی عربستان ایستاد شده بودند.

رابرت جوردن سفیر سابق امریکا در ریاض گفته است، رهبران سعودی به یاد دارند که اتباع سعودی با برگشت از جهاد افغانستان مشکلاتی را ایجاد کردند.

تورنجنرال منصور ترکی سخنگوی اداره امنیت عربستان سعودی به آژانس خبری رویترز گفته است، 200 تا 300 تبعه سعودی که از جنگ سوریه برگشته اند، در مراکز خاص توان بخشی یا تداوی تندروان جا به جا شده اند.

در فرمان شاهی عربستان همچنان آمده است آن عده اتباع سعودی که از گروه های که تروریست خوانده شده اند حمایت مادی یا معنوی می کنند، به 5 تا 30 سال زندان محکوم خواهند شد.
XS
SM
MD
LG