لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۳۲

برای تعداد زیاد از جوانان بیکار زمینه اشتغال فراهم می شود


وزارت کار امور اجتماعی شهدا و معلولین به روز سه شنبه در کابل برای 12 موسسه خصوصی داخلی و خارجی که در بخش آموزش های حرفه یی کار می کنند، جواز فعالیت توزیع کرد.

مسوولین این وزارت می گویند، با آغاز کار این موسسات برای تعداد زیاد جوانانی که از مشکل بیکاری رنج می برند زمینه اشتغال فراهم می گردد.

حسام الدین همراه معین وزارت کار امور اجتماعی شهدا و معلولین هنگام توزیع جواز به رسانه ها گفت، در این موسسات افراد از اقشار مختلف از جمله کسانیکه به پروسهء صلح پیوسته اند آموزش های حرفه ای را فرا می گیرند:

« آن عده برادران ناراض ما که سلاح را به زمین گذاشته و به پروسه صلح پیوسته اند ما هم تعداد کثیر آنها را توسط همین مراکز فنی و حرفه ای خود فن و حرفه را میآموزانیم و برای افراد بیکار، کم سواد و آن عده افرادیکه فرصت مساعد نشده تا تحصیلات عالی شان را ادامه بدهند در این موسسات جذب می شوند.»

آقای همراه همچنان گفت، جوانان در این مراکز در بخش های نلدوانی، کمپیوتر، نجاری، خیاطی و برق آموزش خواهند دید.

به اساس معلومات وزارت کار امور اجتماعی شهدا و معلولین در حال حاضر 39 مرکز آموزش های حرفه ای در سراسر افغانستان فعالیت می کنند.

به نقل از منبع، تا کنون بیش از دو صد هزار تن از رشته های مختلف نظر به نیاز مارکیت از این مراکز فراغت حاصل کرده اند.

آقای همراه همچنان از موسسات که تازه جواز فعالیت اخذ کرده اند خواست تا بالای کیفیت آموزش های حرفه ای توجهء بیشتر کنند.

در همین حال شماری از نماینده های این موسسات نیز بی کیفیت بودن کار های برخی از موسسات را پذیرفته، تعهد کردند که کار بیشتر را در این عرصه انجام خواهند داد.

نیاز محمد نماینده یکی از این موسسات فنی و حرفوی در مورد گفت:

« قبلاً این مسایل وجود داشت مثلاً کسی راپور کاری خود را نمی داد پروژه را درست تطبیق نمی کرد، حالا چندین وزارت در یک پروژه دخیل می باشند و پروژه را آنها بررسی می نمایند.»

مسوولین در وزارت کار امور اجتماعی شهدا و معلولین می گویند، با افزایش این مراکز میزان پیوستن جوانان به صفوف مخالفین نیز کاهش می یابد.

وزارت کار امور اجتماعی شهدا و معلولین در حالی از افزایش مراکز آموزش های فنی و حرفه ای در کشور خبر می دهد که شماری زیادی جوانان از نبود کار در کشور نگران اند.

به اساس معلومات این وزارت هم اکنون حدود 800 هزار تن در کشور کاملاً بیکار بوده و حدود سه میلیون تن دیگر مصروف انجام کار های کوتاه مدت اند.

فرشته ندا
XS
SM
MD
LG