لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۹ حمل ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۰۷

اختلافات اخیر بین افغانستان و جامعه جهانی باید از راه های دیپلوماتیک حل شود


ودیر صافی کارشناس مسایل سیاسی
برخی از کارشناسان امور سیاسی افغان از استفاده ابزاری رسانه ها برای انعکاس اختلافات حکومت با جامعه جهانی به خصوص ایالات متحده امریکا انتقاد دارند.

آنان می گویند، مشکلات که هر دو جانب دارند، پیش از این نیز در میان برخی از کشور های جهان موجود بوده اما از طریق مذاکرات و راه های دیپلوماتیک حل و فصل شده است.

ودیر صافی یک تن از این کارشناسان می گوید، همانطوری که افغان ها به کمک های جامعه جهانی نیاز دارند جامعه جهانی نیز حضور اش را در افغانستان امر موثر می داند.

آقای صافی به روز سه شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت:

« آقای کرزی از چندی به این طرف از طریق رسانه ها بر علیه قوت های خارجی، ناتو و به خصوص با امریکا اظهاراتی انجام می دهد .
لازم نیست رییس جمهور افغانستان تا این حد با جامعه جهانی منازعه کند و بالای همدیگر اتهامات را وارد نمایند.
این گونه مسایل می شد از طریق راه های دیپلوماتیک همانند کشور های ایران و پاکستان که از این راه ها مطرح می کنند، حل شود.»


از سوی دیگر برخی دیگر از کارشناسان می گویند که جامعه جهانی با یک صدا بر رییس جمهور کرزی فشار می آورد تا توافقنامه امنیتی و دفاعی با امریکا زودتر امضاء گردد.

ذبیر شفیقی مدیر مسوول روزنامه ویسا در صحبت با رادیو آزادی گفت:

« اظهارات اخیر راسموسن اصلاً یک فشاری است که از سوی امریکا بالای افغانستان و رییس جمهور کرزی تحمیل می شود. وقتی که روابط آقای کرزی بخصوص با امریکا خراب می شود طرف های دیگر جامعه جهانی نیز با پیروی از امریکا بالای رییس جمهور کرزی انتقاد می کنند. آنان پیرو سیاست های امریکا است و به اشاره این کشور بر افغانستان فشار وارد می کنند.»

رییس جمهور کرزی چندی قبل در مصاحبه با روزنامه بریتانوی تلگراف گفته است که از حضور نظامی امریکا در افغانستان هیچ منفعت ندیده و بر عکس امریکا برخلاف این کشور کار می کند.

از سوی دیگر رییس جمهور کرزی در مصاحبه با روزنامه دیگر بریتانوی بنام سندی تایمز، طالبان را برادر و امریکا را رقیب خوانده است.

اندرس فوگ راسموسن منشی عمومی ناتو در عکس العمل به این گفته ها در یک مصاحبه اختصاصی با سرویس بین المللی انگلیسی بی بی سی گفت که این اظهارات رییس جمهور کرزی به معنی بازی با آتش است:

« ما به این عقیده هستیم در صورتی که نیرو های امنیتی افغان توانایی آن را داشته باشند که مسوولیت های امنیتی افغانستان را به طور کامل بر عهده بگیرند به این باور نیز هستیم که این نیرو ها به کمک و آموزش نیاز خواهند داشت.
از سوی دیگر ما بعد از سال 2014 میلادی در افغانستان نیستیم پس دشوار خواهد بود که تا منابع مالی برای نیرو های افغان برابر نمائیم.
هرگاه این کار صورت نگیرد، حکومت افغانستان توانایی پرداخت معاشات این نیرو ها را نخواهد داشت و این یک چالش بزرگ برای افغانستان است.»


در این اواخر روابط حکومت افغانستان با جامعه جهانی به خصوص امریکا روی امضای توافقنامه امنیتی و دفاعی به تیره گی گرائیده است.

رییس جمهور کرزی برای امضای این سند روی یک سلسله پیشرط های افغانستان بر امریکا تاکید می کند.

اما مقامات امریکایی خواهان امضای هر چه زودتر توافقنامه امنیتی و دفاعی میان کابل و واشنگتن اند.

جی کارنی سخنگوی قصر سفید در سخنرانی اخیرش تاکید کرده که این توافقنامه باید طی ماه ها نه بلکه باید در جریان هفته های آینده امضا شود.

ویدا بره کی
XS
SM
MD
LG