لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۲۸

کاترین اشتون با رهبران حکومت و اپوزسیون اوکرایین ملاقات می کند


قرار است رییس پالیسی خارجی اتحادیه اروپا کاترین اشتون امروز با ویکتور یانوکوویچ رییس جمهور اوکرایین و رهبران اپوزسیون این کشور در کییف ملاقات نماید.

در رسانه ها از قول خانم اشتون آمده است که می گوید اروپا و امریکا در این مورد صحبت می کنند که به اوکرایین کمک کنند.

از سوی دیگر سخنگوی وزارت خارجه امریکا جین ساکی در واشنگتن به خبرنگاران گفت که معاون وزیر خارجه امریکا ویکتوریا نولاند هم به اوکرایین می رود:

« تا حال جدول سفر وی نهایی نشده است و کار بالای آن ادامه دارد. ولی ما امیدواریم که او با مقامات اوکرایین از جمله رییس جمهور ویکتور یانوکوییچ و وزیر خارجه دیدن نماید. او همچنان با رهبران اپوزسیون، نماینده گان جامعه مدنی و رهبران تجارتی و یک تعداد متحدان اروپایی خود دیدن می کند. در وقت بودن در آنجا او مردم را برای تشکیل حکومت نو تشویق خواهد کرد. »

در مورد کمک های احتمالی امریکا به اوکرایین خانم ساکی چیزی نگفت، اما رییس کمیسیون اروپا خوزه مانویل باروسو اظهار داشت بروکسل بر این موضوع غور می کند که با تمام شدن بحران در اوکرایین به این کشور کمک کند.

در داخل اوکرایین گروه های اپوزسیون در پارلمان سعی نمودند که در قانون اساسی این کشور تعدیلات بار آورده شود ولی مقامات حکومتی در این مورد موافقه نکردند.

یکی از رهبران اپوزسیون ویتالی کلیچکو بعد از ملاقات با یانوکوییچ در کییف اظهار داشت که رییس جمهور از خواسته های اپوزسیون در مورد تعدیلات در قانون اساسی شانه خالی می کند:

« رییس جمهور به من گفت به اساس قانون این عمل چند ماه در بر می گیرد و شاید هم یک و نیم سال بگذرد. ما این قدر وقت نداریم، ولی اگر ما به قانون اساسی 2010 نگاه کنیم آنوقت این قانون به سرعت تعدیل شد. از این رو ما به پارلمان پیشنهاد می کنیم که با اکثریت آرا قانون اساسی سال 2004 را قبول کند که این عمل بسرعت انجام می شود. »

بعد از آنکه رییس جمهور اوکرایین ویکتور یانوکوویج از امضای یک سند نزدیکی با اروپا رو گرداند، مظاهرات در این کشور آغاز شد.

بعد از این اقدام یانوکوییچ ماسکو به این کشور تعهد نمود که 15 میلیارد دالر کمک می کند.

ماسکو تا حال 3 میلیارد دالر را به حکومت اوکرایین سپرده و گفته است همین که یانوکوویچ صدراعظم نو خود را تعیین کند متباقی این پول را می پردازد.
XS
SM
MD
LG