لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۳ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۴۲

وزارت مالیه کمپاین ثبت سروی متشبثین خورد را آغاز کرد


مسوولین وزارت مالیه افغانستان می گویند که کاهش کمک های جامعه جهانی باعث شده است که آنها بالای متشبثین خورد در کشور مالیه وضع کنند.

مقصود ثابت معاون عواید و گمراکات این وزارت روز سه شنبه در جلسه تثبیت مالیات گفت، سروی مالیه دهندگان کوچک برای بار اول در کابل عملی می گردد که با عملی شدن این پروسه سیستم مالیاتی کشور رشد می کند.

آقای ثابت گفت با کاهش کمک های کمک های خارجی دولت مجبور است بودیجه خود را از عواید داخلی تمویل کند:

« این بسیار یک سال مهم است چرا که بیشتر موضوعات اقتصادی است. پس در مورد موضوعات اقتصادی برای ما هم ضرور است که مصارف خود را از عواید اقتصادی خویش تمویل کنیم.

تا کنون که کمک بدون حساب به کشور جریان داشت اما حالا این کمک ها آهسته آهسته رو به کاهش، که حتی بعضی کشور ها کمک های شان را 50 درصد کاهش داده اند. اگر ما این مسوولیت را خود به عهده نگیریم امکان دارد با ضربه بزرگ اقتصادی روبرو شویم. »


گل مقصود ثابت افزود اداره بین المللی کمک های بریتانیا از این سروی پشتیبانی می کند.

به اساس معلومات وزارت مالیه وضع مالیات بالای متشبثین خورد می تواند شمار تمام دکانداران در کابل را مشخص کند. و مطابق به یک چوکات قانونی از آنها مالیه اخذ شود.

همچنان معاون عواید و گمرکات وزارت مالیه می گوید که در جریان سال جاری 22 میلیون افغانی از مالیه دهنده گان بزرگ و 12 میلیارد از مالیه دهندگان متوسط بدست آورده اند.

وی همچنان افزود طی 10 سال گذشته از متشبثین خورد هیچ نوع مالیه اخذ نکرده اند.

کانگرس امریکا به خاطر کمک سال مالی 2014 برای افغانستان یک اعشاریه 12 میلیارد دالر را به تصویب رسانید.

در لایحه جدید امریکا در بخش انکشافی و ملکی افغانستان کمک های امریکا از صد به 50 درصد کاهش یافته است.

شماری از متشبثین خورد از این اقدام وزارت مالیه رضایت ندارند و از دولت می خواهند که از آنها نه بلکه از افرادی که مشغول کار های بزرگ اند مالیه اخذ کنند.

دو تن از دکانداران منطقه سینما پامیر شهر کابل در صحبت با رادیو آزدای گفتند:

« نانوا های ما آنقدر غریب و بیچاره است که هر کدام شان دو لک سه لک از آرد فروش قرضدار هستند. اگر مالیه را بلند ببرند آنها نمی توانند بپردازند. اگر مالیه عادلانه باشد چرا نه. »

« اگر دولت می خواهد مالیه بگیرد پس باید از زورمندان و شرکت های بزرگ بگیرد ما اشخاص فقیر هستیم و هر روز به شاروالی پیسه می دهیم. اما زورمندان که پول می دهند از آنها نمی توانند مالیه بگیرند. »


قرار است وزارت مالیه از آغاز ماه حمل سال نو اخذ مالیه را از متشبثین خورد در کابل آغاز و بعد از آن این پروگرام به دیگر ولایات کشور گسترش دهد.

اما شماری از کاری گران کوچک از این اقدام جدید وزارت مالیه ابراز نگرانی کرده و می گویند که کاهش کمک های امریکا فشار ها بالای آنها و مردم عام را افزایش داده است.


حمیرا الکوزی
XS
SM
MD
LG