لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۰۹

جاپان برای تجهیز بیشتر میدان هوایی کابل 43 میلیون دالر کمک کرد


به اساس معلومات مسوولان در وزارت خارجهء افغانستان، کمک تازهء مالی جاپان در بخش تجهیز و امور امنیتی میدان هوایی بین المللی کابل به مصرف خواهد رسید.

تفاهم نامهء این کمک بلاعوض به روز سه شنبه میان ضرار احمد مقبل عثمانی وزیر خارجهء افغانستان و هیروتاکاشی سفیر جاپان در کابل به امضا رسید.

آقای عثمانی از کمک تازه جاپان استقبال کرده و گفت:

« برای من جای خوشی فراوان است که امروز شاهد یک کمک جاپان هستیم، مبنی بر آن توافقنامه پروژه مساعدت بلاعوض حدود 43 میلیون دالر امریکایی به افغانستان را که جهت تقویت میدان هوایی بین المللی کابل اختصاص داده شده است با سفیر کشور دوست جاپان به امضا میرسانم. »

وزیر خارجه همچنان گفت که با استفاده از این کمک مالی جاپان به میدان هوایی کابل، دروازه های تلاشی الکترونیکی، ماشین های اکسری و برای انتقال مسافران در داخل میدان بس ها خریداری و یک سالون انتظار هم اعمار می گردد.

به گفتهء مسوولان این وزارت، با نصب تجهیزات جدید در بخش بررسی های امنیتی و رفت و آمد مسافران در میدان هوایی کابل سهولت ها فراهم خواهند شد.

وزیر خارجه می گوید، جاپان در جریان سه سال گذشته به خاطر اعمار ترمینال جدید میدان هوایی کابل صد میلیون دالر کمک کرده است.

در عین حال هیروتاکاشی سفیر جاپان در افغانستان می گوید، جاپان از سال 2001 به این طرف با افغانستان کمک کرده و این کمک ها در آینده نیز ادامه خواهند داشت:

« ما وعده می دهیم همرای آنها در بازسازی افغانستان هستیم، تا امروز برای بازسازی افغانستان کمک کردیم البته در آینده نیز کمک می نمایم. »

به اساس معلومات وزارت خارجه، جاپان دومین کشوری است که تا اکنون به افغانستان کمک های بزرگی را انجام داده است.

به گفته منبع، جاپان در سال 2012 میلادی در کنفرانس توکیو تعهد نموده که تا سال 2017 میلادی سه میلیارد دالر به افغانستان کمک می نماید.

مقامات افغان می گویند، جاپان از سال 2001 میلادی تا اکنون در مجموع در بخش های صحت، معارف و سایر پروژه های بازسازی حدود پنج میلیارد دالر به افغانستان کمک کرده است.

شماری از آگاهان می گویند، حکومت افغانستان باید از این کمک ها استفادهء بجا کرده و به کیفیت و شفافیت نیز توجه داشته باشد.


فرشته ندا
XS
SM
MD
LG