لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۰۱

کمیسیون انتخابات از وقوع برخی تخطی ها در کمپاین ها ابراز نگرانی کرد


نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات
کمیسیون مستقل انتخابات هشدار می دهد در صورتی که کاندیدان ریاست جمهوری در جریان کمپاین های شان تخطی نمایند به کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی خواهند شد.

سخنگوی این کمیسیون به روز چهارشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، شماری از نامزدان ریاست جمهوری بدون هماهنگی با شاروالی کابل پوستر ها و تصاویر شان را در نقاط مختلف شهر نصب کرده اند.

نور محمد نور همچنان می گوید، کمیسیون مستقل انتخابات از کاندیدان ریاست جمهوری می خواهد تا در جریان کمپاین های شان اصول و قوانین انتخاباتی را رعایت کنند:

« در این جای شک نیست که یک سلسله تخطی ها صورت گرفته توسط کاندیدان که ما با آنها تماس گرفتیم و از آنها جداً خواسته ایم که چنین تخطی ها باید تکرار نشود، در مورد این افراد اسناد جمع آوری می شود و بلاخره به کمیسیون شکایات انتخاباتی فرستاده می شود تا آنها مطابق قانون افغانستان اجراات نمایند. »

کمیسیون مستقل انتخابات به کاندیدان ریاست جمهوری پیشنهاد می کند که استفاده از امکانات دولتی خود داری کنند، در نصب تصاویر و پوستر های شان اصول را رعایت نموده و همچنان در مبارزات انتخاباتی بیش از 10 میلیون افغانی را به مصرف نرسانند.

کمپاین های انتخاباتی ریاست جمهوری به تاریخ 13 دلو آغاز و تا 48 ساعت پیش از روز برگزاری انتخابات ادامه خواهد داشت.

در همین حال فیفا یا موسسه انتخابات آزاد و عادلانه می گوید که برخی از کاندیدان ریاست جمهوری در جریان مبارزات انتخاباتی شان از امکانات دولتی استفاده می نمایند.

فهیم نعیمی سخنگوی این موسسه در صحبت با رادیو آزادی گفت، نگرانی های نیز وجود دارند که ممکن برخی از مقامات دولتی در ولایات از یک کاندید مشخص حمایت کنند:

« در برخی موارد دیده شده که رنجر های پولیس تصاویر کاندیدان را منتقل می سازند یا تصاویر در رنجر ها نصب بوده، و یا اینکه برخی کاندیدان از سوی کارمندان دولتی حمایت شدند که این موضوع نگران کننده است، حمایت دولت یا کارمندان بلند رتبه دولت از کاندیدان و قرار دادن امکانات دولتی در اختیار آنها طعباً ما هم نگران هستیم. »

یازده تن برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری سال 1393 نامزد هستند که از چهار روز به این طرف وارد مبارزات انتخاباتی شده اند.

چندی قبل رییس جمهور کرزی نیز با تاکید گفته بود که هیچ یک از مقامات دولتی اجازه ندارند که از امکانات دولتی به نفع کاندیدان استفاده نمایند.


فرشته ندا
XS
SM
MD
LG