لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۲۰

عثمانی: تلاش داریم سطح ظرفیت ها و کدرهای مسلکی را بلند ببریم


وزارت خارجهء افغانستان مشکلات موجود در رابطه به پالیسی خارجی در این کشور را تایید می کند و می گوید که این وزارت تلاش دارد تا در بخش حقوقی سطح ظرفیت ها و کدرهای مسلکی را بلند ببرد.

ضرار احمد مقبل عثمانی وزیر امور خارجه این اظهارات را در محفل فراغت بیش از صد دیپلومات انستیتیوت دیپلوماسی به روز چهار شنبه در کابل بیان داشت.

او افزود که با در نظرداشت وضعیت کنونی در افغانستان، باید این کشور در مقابل پالیسی های خارجی یک موقف قوی داشته باشد:

« مشکلات و فساد های ناشی از تحولات گسترده در محیط داخلی روابط خارجی افغانستان را در پیشروی ما قرار دارد و بهره گیری از این فرصت ها به تلاش توانایی، مهارت و ابتکار همه ما بستگی دارد تا با بهره گیری از فرصت ها و شناسایی وسایل فکتور های مورد نیاز و مشکلات فرا راه خویش فایق آییم. »

آقای عثمانی همچنان روی آموزش دیپلوماتان افغان در این بخش تاکید ورزید.

بیش از صد تن به روز چهار شنبه پس از فرا گیری آموزش های حقوقی از انستیتیوت مسلکی دپیلوماسی وزارت خارجه، اسناد فراغت به دست آوردند.

از جمع افراد فارغ شده 71 تن آنان کارمندان وزارت امور خارجه و 37 تن دیگرشان در ادارات دیگر دولتی کار می کنند.

در این انستیتیوت کارمندان وزارت خارجه و دیگر ادارات دولتی برای مدت یک سال مسایل مربوط به حقوق و دیپلوماسی را آموزش می بینند.

در این حال احمد سعیدی یک تن از کارشناسان امور سیاسی در افغانستان، موجودیت دیپلوماتان مسلکی افغان را در برابر سیاست خارجی مهم می خواند:

« کدر های مسلکی باید از انستیتیوت دیپلوماسی فارغ و به پست های که لازم است به کار استخدام شوند. به نظر من هر قدر که وزارت خارجه مسلکی شود به همان اندازه در سیاست خارجی در روابط بین المللی تاثیر مثبت دارد. »

بحث ها در مورد نقش انستیتیوت دیپلوماسی در افغانستان در حالی صورت می گیرند که به اساس گزارش ها دیپلوماتان افغان در خارج از کشور با مشکلات و انتقاد های گونا گون روبرو اند.

کار شناسان به این باور اند که اگر در استخدام دیپلومات های افغان به عوض روابط ظرفیت و استعداد در نظر گرفته شوند، آنها می توانند در تطبیق سیاست خارجی کشور نقش مثبت داشته باشند.


حمیرا الکوزی
XS
SM
MD
LG