لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۱۴

مردم افغانستان از شکار غیر قانونی پرنده گان شکایت دارند


مردم شکایت دارند که شکار خود سرانهء پرنده گان در افغانستان تاحدی عام شده که حتی در جاده های شهر کابل به صورت آزادانه این پرنده گان به فروش می رسند.

آنان می گویند، ارگان های مسوول باید جلو از بین رفتن نسل پرنده گان را گرفته و اجازه ندهند تا افراد این پرنده گان را شکار کنند:

« اگر این عمل به همین شکل ادامه یابد عواقب ناگوار خواهد داشت، وظیفهء دولت است که باید جلوگیری کند، چون نسل پرنده ها از بین می رود و صدمهء بزرگ است به محیط زیست. »

در این حال مقامات ادارهء حافظت از محیط زیست می گویند که در این اواخر شکار پرنده گان توسط شکارچیان داخلی و خارجی آنان را نگران ساخته است.

عبدالولی مدقق معاون روابط خارجی این اداره به رادیو آزادی گفت، هر چند رییس جمهور کرزی نزدیک به یک سال قبل شکار پرنده گان را ممنوع اعلام کرد، اما باز هم جلو این عمل گرفته نشده است.

به گفتهء وی اگر این عمل ادامه یابد خطر انقراض پرنده گان وجود دارد و این یک صدمهء بزرگ به محیط زیست می باشد:

« اگر به این شکل بی رحمانه به شکار ادامه بدهند، در نتیجه ما شاید انواع از پرنده گان را که بسیار پر ارزش هستند و بخش مهم از محیط زیست را تشکل میدهند، از دست بدهیم. »

نگرانی ادارهء محافظت از محیط زیست از شکار خود سر پرنده گان در حالی ابراز می شود که در این اواخر گزارش های از شکار پرنده گان در ولایات هرات و فراه توسط برخی از شکارچیان خارجی به نشر رسید.

احمد خالد نسیمی آگاه حفاظت از محیط زیست به رادیو آزادی گفت، شکار خود سر پرنده گان در حقیقت یک عمل مغایر قانون است.

به گفتهء آقای نسیمی در حال حاضر نیز در برخی از نقاط کشور بعضی از پرنده گان شامل میش مرغ، حسینی باز و قلند برفی توسط شکارچیان خارجی شکار می شوند.

او همچنان گفت که اگر این عمل ادامه یابد خطر از بین رفتن نسل این پرنده گان وجود دارد.

از سوی دیگر وزارت داخلهء افغانستان می گوید که بر اساس فرمان رییس جمهور کرزی جهت جلو گیری از شکار پرنده گان، مسوولان امنیتی در تمام ولایات افغانستان تدابیر را روی دست دارند.

نجیب الله دانش معاون سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت، برخی از افراد هم در پیوند به این قضیه بازداشت شده اند:

« ده ها مورد برای جلوگیری از شکار پرنده ها را داشتیم، و افرادی که تخلف می کردند و دست به همچو موارد می زدند، از طرف وزارت امور داخله دستگیر شده اند و آنها شناسایی شده اند. »

بر اساس معلومات ادارهء محافظت از محیط زیست در حال حاضر 450 نوع پرنده در افغانستان وجود دارند که بعضی آنان دایمی و تعدادی هم از کشور های دیگر به کشور مهاجرت کرده اند.

مسوولان این اداره می گویند، آب ایستاده غزنی، دشت ناوور، پزک همامون نیمروز و صابرهء هامون در فراه از مکان های عمده برای زنده گی دایمی و موقتی این پرنده گان شمرده می شوند.

به گفتهء آنان قوانین وضع شده برای جلوگیری از شکار پرنده گان باید به صورت درست در این کشور تطبیق شود تا حیات نسل پرنده گان در افغانستان در امان باشد.


ژوبین احمدی
XS
SM
MD
LG