لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۵۱

کرسچین ساینس: افغان ها با چهار سوال عمده قبل از انتخابات


روزنامهء کرسچین ساینس مانتور در شمارهء اخیر خود مطلبی دارد، تحت عنوان چهار سوال که قبل از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مردم را مشغول ساخته است.

روزنامهء می نویسد، سومین انتخابات در افغانستان بزودی برگذار می شود و کاندیدان مبارزات انتخاباتی خودرا رسماً شروع کرده اند، اما فعلاً صرف یک موضوع واضح است که به اساس قانون اساسی افغانستان رییس جمهور کرزی دیگر در قدرت نخواهد ماند .

دورهء ریاست جمهوری حامد کرزی در یک زمانی خاتمه پیدا می کند که سرنوشت پیمان امنیتی بین کابل و واشنگتن نا معلوم است وهیچکس نمی داند که بعد از سال 2014 قوای خارجی در افغانستان حضور خواهند داشت یاخیر؟

روزنامه می افزید در ساحهء اقتصادی در چند سال گذشته 100 میلیارد دالر کمک های خارجی به افغانستان سرازیر شده، اما علایم رشد اقتصادی در این کشور ناچیز می باشد.

به نوشته روزنامه 4 سوال عمده قبل از انتخابات مردم افغانستان را مشغول ساخته است:
اول اینکه آیا با برکنار شدن رییس جمهور کرزی ناتو و امریکا یک شریک خودرا در اینجا از دست نمی دهند؟ هرچند رییس جمهور کرزی در اواخر سر مخالفت را با امریکا بلند کرده است، اما هیچ اعتمادی وجود ندارد که رییس جمهور بعدی افغانستان کی خواهد بود و آیا او نسبت به کرزی می تواند با غرب نزدیکتر باشد.

دوم آیا رییس جمهور کرزی در انتخابات نقشی خواهد داشت و می تواند در مرحله بعد از انتخابات در تصامیم این کشور تاثیرگذار باشد؟

سوال سوم در مورد خود انتخابات است که آیا این انتخابات عادلانه خواهد بود. به نوشته کرسچین ساینس مانتور نظر به تجارب که در چند انتخابات قبلی افغانستان مشاهده شده است نباید انتظار داشت که این انتخابات هم کاملا شفاف و عادلانه باشد .

و در نهایت سوال چهارم اینست که سرنوشت صلح با طالبان چه می شود زیرا نظریات هرکاندید در مورد آشتی با طالبان تفاوت دارد و تا حال هیچ کس پیشبینی کرده نمی تواند که کدام یک از این کاندیدها پیش قدم می باشند.

یکی از مسایل عمده دامنگیر افغانستان قبل از انتخابات و بعد از آن مبارزه با مواد مخدر می باشد و هریک کاندید شاید راه حل خودرا به این مشکل داشته باشد.

روزنامهء کرسچین ساینس مانتور در یک مطلب دیگر خود می نویسد:
بعضی ها برای پیدا کردن بدیل به کشت کوکنار در افغانستان سعی دارند و تلاش ها برای پیدا کردن بدیل قانونی برای کشت کوکنار به نتیجه نرسیده است.

رونامه می افزاید، اکنون موسسات بین المللی می خواهند که بر عوض کوکنار کشت انار را ترغیب کنند، زیرا اول انار افغانستان در طعم خود شهرت جهانی پیدا کرده و بازار جهانی هم برای فروش آن توسعه داده شده است چون سازمان جهانی صحت در اواخر در مور مزایا و فواید انار مطالبی علمی را به نشر رسانده که توجه مردم جهان را بخود جلب کرده و تقاضا را برای انار بیشتر ساخته است.

در چنین حالت به نوشته کرسچین ساینس مانتور تنها ابتکار و پشت کار مردم افغانستان می تواند انار را به یک بدیل پر درآمد برای کوکنار تبدیل کند، البته در این راستا به کمک موسسات خارجی در ساحه تقویه بنیه مالی دهاقین، اعمار سرد خانه ها برای حفظ انار، تهیه صندوق های مخصوص برای حمل و النقل آن و یافتن بازاز به آن نیاز می باشد.
XS
SM
MD
LG