لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۱۷

شماری از زنان افغان، خواستار تعهد جدی نامزدان انتخابات شدند


نماینده گان زن از 34 ولایت افغانستان به هدف رسیده گی به مشکلات و موانع که در انتخابات پیشرو در ولایات شان با آن روبرو اند در کابل گردهم آمده اند.

این نشست از سوی نهادی موسوم به برابری برای صلح و دموکراسی به روز سه شنبه با اشتراک 220 زن از ولایات مختلف آغاز و به روز چهارشنبه پایان یافت.

در دومین روز کنفرانس ملی "زنان و انتخابات" برخی از نامزدان ریاست جمهوری نیز حضور داشتند.

شرکت کننده گان این نشست بیشتر روی برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه در کشور تاکید کرده و از کاندیدان ریاست جمهور خواستند تا این بار با برنامه های مشخص و عملی وارد میدان شوند.

هوسی وردک معاون این نهاد در صحبت با رادیو آزادی گفت که زنان افغان بیشتر از همه خواهان حفظ دست آرود های 12 سال اخیر در کشور و تامین حقوق شان اند:

« در کنفرانس ملی زنان و انتخابات، خانم ها از 34 ولایت افغانستان گرد هم جمع شده بودند تا با رهبران زن و کاندیدان ریاست جمهوری گفتمانی داشته باشند. »

شرکت کننده گان این نشست، به خاطر حل مشکلات عمدهء ولایات شان در خصوص انتخابات پیشرو به کابل آمده و خواستار عملی شدن تعهدات نامزدان انتخابات شدند.

محبوبه سعادت، ذکیه کاکر و حکیمه اکبری نماینده گان ولایت های خوست، ننگرهار و بامیان در مورد چنین ابراز نظر می کنند:

« می خواهیم از کاندیدان تعهد بگیریم که فردا باز حق ما تلف نشود تا چیزی را که وعده کرده اند آنرا عملی کنند. »

« برنامه های که این ها داشتند یعنی خوب دیزائین و تشریح کرده اند اما ما کوشش می کنیم به کسی رای بدهیم که عملاً در ظرف 10 سال کار کردند و ما کار های شان را مقایسه می کنیم. »

« برنامه های را که کاندیدان تشریح کردن معقول بود اما امیدواریم این وعده ها عملی شود و روی کاغذ باقی نماند. »


زنان شرکت کننده در کنفرانس ملی زنان و انتخابات قعطنامهء را نیز صادر کرده و خواستار افزایش مراکز رای دهی در ولایات، ایجاد فرصت ها برای استفاده از حق رای زنان و نظارت از انتخابات شدند.

این خواست زنان از کاندیدان ریاست جمهوری در حالی مطرح می شود که نامزدان ریاست جمهوری با آغاز مبارزات انتخاباتی شان وعده های زیادی به مردم می دهند.

اما مردم می گویند که این بار در انتخابات به کاندیدانی رای خواهند داد که برنامه های مشخص برای حل مشکلات کنونی کشور داشته باشد.


ویدا بره کی
XS
SM
MD
LG