لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۵۷

مکتب زرهدار اردو: توان دفاع از خاک افغانستان را داریم


در مکتب زرهدار اردوی افغانستان افسران، برید ملان و سربازان افغان آموزش های تاکتیکی و تخنیکی در هنگام جنگ را فرا می گیرند.

مسوولان می گویند که در چهار سال گذشته بیش از 2600 تن پس از فراگیری آموزش های اساسی از این مکتب، فارغ شده اند.

آنان به این باور اند که همین آموزش های مسلکی و فراهم آوری زره پوش های عصری به نیروهای افغان سبب شده تا آنان بتوانند که به طور مستقلانه از کشور خود دفاع کنند.

عبدالقدوس قوماندان مکتب زرهدار اردوی افغان در رابطه گفت:

« از میان کندک های فارغ شده از مکتب زرهدار یکی آن در هلمند، دو کندک در ولایت زابل و یک کندک دیگر هم در بند سرده غزنی فعالیت می کنند، مخالفان ما زیاد قوی نیستند که با ما جنگ جبهه یی کنند، آنان عملیات های گروپی را انجام می دهند بناً با وسایطی که به دسترس داریم می توانیم که امنیت افغانستان را تامین کنیم. »

مکتب زرهدار اردو در سال 1388 هجری شمسی ایجاد گردیده است.

تا حالا چهار کندک 630 نفری از افسران، بریدمل ها و سربازان اردوی از دوره های 22 هفته یی این مکتب فارغ شده و در ولایات مختلف جهت دفاع از خاک افغانستان مستقر شده اند.

مسوولان مکتب زرهدار می گویند که برای هر کندک 58 عراده زره پوش عصری از سوی ایالات متحده امریکا نیز کمک شده است.

با آنکه حدود سه سال قبل سربازان افغان در این مکتب از سوی استادان خارجی تحت آموزش قرار می گرفتند، اما در یک سال گذشته همه آموزش ها از سوی 40 تن از استادان افغان به پیش برده می شوند.

شاگردان در این مکتب علاوه بر نشان زنی، انداخت و حفظ و مراقبت از وسایط کدام مهارت های دیگر را فرامی گیرند؟ پاسخ این سوال را فرهاد آمر تکتیک مکتب زرهدار داده است:

« از واسطه انفرادی شروع می شود تا تولی تانک: در این تمرینات پوشش، سطر اخفا، تغییر محل، پیشروی، کشف تعرض، ِسکورت قطار، کمین، عکس العمل در مقابل کمین و هم چنان تمرینات شبانه هم شامل می باشد که آنان چگونه می توانند تا کمین افراز بکنند و چگونه در تاریکی شب تغییر محل بکنند. »

در همین حال یک جنرال آیساف یا نیروهای کمک به امنیت در افغانستان ابراز امیدواری کرده که نیروهای اردو بتوانند از امکانات موجود در این مکتب، استفاده موثر کنند.
بیش از 2600 تن از مکتب زرهدار اردوی افغانستان فارغ شده اند
بیش از 2600 تن از مکتب زرهدار اردوی افغانستان فارغ شده اند

تود بلف در رابطه چنین گفت:
« وسایط را که نیروهای ایتلاف به این مکتب کمک کرده اند، قابلیت بیشتری دارند، این اساس بنیادی است که با آن یک اردوی مسلکی که تعداد آنان به 350 هزار می رسد، تکتیک های مدرن و سلاح های جدید را می دانند که مردم افغانستان همچون یک نیرو را در آینده انتخاب کرده اند و امیدواریم که همین بنیاد بتواند با مخالفان دولت افغانستان مقابله کند و آنها را شکست بدهد. »

هم اکنون پوهنتون و اکادمی های نظامی برای مسکلی سازی سربازان و افسران افغان در چوکات وزارت دفاع افغانستان، فعالیت دارند.

علاوه برآن ده ها مکتب مسلکی مانند مکتب کوماندو، انجینیری، لوژیستیکی، زرهدار، توپچی، درایوری، حقوق، عقیدتی و امور عامه نیز برای تقویت نیروهای افغان ایجاد شده اند.

در این حال برخی از كارشناسان افغان یگانه راه جلوگیری از فعالیت های تخریبی مخالفان مسلح در کشور را مسلكی شدن نیروهای افغان می دانند.


جمشید حبیب زاده
XS
SM
MD
LG