لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۰ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۰۱

«سوچی در بازی های المپیک زمستانی ریکارد قایم خواهد کرد»


سازماندهنده گان بازی های المپیک سوچی در آستانه آغاز این بازی ها دیروز گفتند، انتظار دارند که رهبران 65 کشور، حکومت ها و موسسات و نهاد های بین المللی در مراسم گشایش این بازی ها اشتراک کنند.

دیمیتری چیرنیشینکو رییس کمیته بازی های المپیک زمستانی سوچی به کمیته بین المللی المپیک گفت، سوچی در بازی های المپیک زمستانی ریکارد قایم خواهد کرد. زیرا اشتراک رهبران جهان در افتتاح این مراسم نسبت به المپیک زمستانی وانکوور کانادا سه برابر بیشتر اند.

کمیته بین المللی المپیک روز چهارشنبه گفت، آنها تا آن زمان از اشتراک 44 رهبر جهان در مراسم آغاز این بازی ها خبر داشتند. اما ارقام ارایه شده توسط آقای چیرنیشینکو به دلیل بیشتر اند که اشتراک روسای موسسات و نهاد های بین المللی نیز در آن شامل اند.

هرچند کمیته المپیک سوچی از رهبرانی که در این مراسم اشتراک می کنند، نام نبرد، اما روسای جمهور امریکا، فرانسه و آلمان و همچنان صدراعظم بریتانیا از اشتراک در مراسم افتتاح این بازی ها علاقمندی نشان داده اند.

ولی تعداد زیاد از رهبران کشورهای جهان به خاطر اینکه این بازی ها در روسیه برگزار می شوند، از اشتراک در مراسم افتتاح آن خوداری کرده اند.

بازی های زمستانی المپیک در شهر سوچی روسیه در یک زمانی برگزار می شود که روسیه به خاطر وضعیت حقوق بشر در این کشور تحت انتقاد های شدید غرب قرار دارد. ضمناً تهدید حملات انتحاری از طرف شورشیان چیچینی، نگرانی های امنیتی را افزایش داده اند.

مارک ادمز مسوول بخش روابط عامهء کمیته بین المللی المپیک دیروز در شهر سوچی در یک نشست خبری گفت، نگرانی های امنیتی قابل توجه اند:

« تروریزم و نا امنی یک پدیدهء جهانی اند که ما در لندن، اتلانتا، باستون و شماری از نقاط دیگر جهان شاهد آن بودیم. پس این مساله است که ما بدبختانه از آن باید آگاه باشیم. »

قرار است بازی های زمستانی المپیک در شهر سوچی روسیه امروز شام طی مراسم گشایش یابد. این مراسم را ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در 8 و چهارده دقیقهء شام به وقت مسکو افتتاح می کند.

با افتتاح این بازی ها مشعل اولمپیک روشن می شود. اما این کار را رییس جمهور پوتین انجام نمی دهد. پوتین دیروز گفت، او نمایندهء المپیک نیست و افزود که ورزشکاران شناخته شده و مشهور زیاد اند که این مشعل را روشن کنند.
XS
SM
MD
LG