لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۵ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۴۳

اعتیاد یک معضل اجتماعی، سیاسی و امنیتی در افغانستان


از یک دهه گذشته به این طرف شمار معتادین در افغانستان افزایش یافته است.

مسوولان وزارت صحت عامه افغانستان می گویند: اعتیاد یک معضل اجتماعی، سیاسی و امنیتی در افغانستان است.

تازه ترین اخبار و سروی انجام شده توسط ایالات متحده امریکا بخش (I N L) آینل نشان می دهد که تعداد استفاده کننده های مواد مخدر در مناطق شهری افغانستان از 1،3 تا 1،6 میلیون نفر می رسد.

در این مورد داکتر احمد فواد عثمانی آمر دیپارتمنت کاهش تقاضای مواد مخدر در صحت وزارت عامه افزود، با آنکه نسبت به گذشته مواد مخدر افزایش یافته است در نوع استفاده مواد مخدر نیز تغییرات آمده است که فعلاً به جای چرس و هیروئین از موادی بنام امت امپتافین یا کرستال تعدادی از جوانان استفاده می کنند که فوق العاده خطرناک است و تداوی آن هم مشکل می باشد.

خبر تازه دیگر از مراکز صحی وزارت صحت عامه نشان می دهد که در گذشته مردان فامیل که معتاد به مواد مخدر می شدند از خانه جدا شده و زیر پل ها یا در یک جای بی سر پناه به شکل کتلوی یا گروهی پناه می بردند و مواد مخدر استفاده می کردند اما فعلاً مردان معتاد کوشش می کنند به شکل جبر و فشار خانم های شان را نیز معتاد به مواد مخدر سازند که این واقعه زیاد تر در ولایت هرات صورت گرفته است.

داکتران می گویند، اگر یک نفر 5 سال متداوم مواد مخدر استفاده کند در پهلوی خود چندین نفر دیگر را نیز معتاد می سازد.

داکتر عثمانی آمر دیپارتمنت کاهش مواد مخدر وزارت صحت عامه می گوید، در عملیات های شبانه این وزارت که راه اندازی کرده اند، نشان می دهد نسبت به چند سال گذشته استفاده کننده های مواد مخدر در زیر پل ها در یک شبانه روز یک هزار تن است که نه تنها جوانان بیکار بلکه جوانان تحصیل کرده هم با سر و وضع مناسب معتاد به این مواد کشنده شده اند.

محمد ابراهیم ازهر معین مالی و پلانگذاری وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان می گوید، موجودیت کشت بی حد کوکنار، عدم توجهء ادارات تنفیذی، نبود کار، مهاجرت ها و هزاران مشکل دیگر جوانان را معتاد به مواد مخدر ساخته است.

مسوولان شفاخانه 300 بستر جنگلک گفتند که از تاسیس این شفاخانه تا حال در حدود بیشتر از 260 مریض به این شفاخانه انتقال و تحت تداوی قرار گرفته اند که معیاد تداوی معتادین به جز از دوره بستری در مجموع 45 روز می باشد.

داکتر احمد ظاهر سلطانی رییس شفاخانه 300 بستر جنگلک گفت، فعلاً در حدود 150 مصرف کننده مواد مخدر در شفاخانه بستری می باشند.

افغانستان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در جهان است و به اساس آمار رسمی سازمان ملل متحد، این کشور به تنهایی بیش از 90 درصد مواد مخدر جهان را تولید می کند.

خرید و فروش مواد مخدر و دسترسی به آن، راه استفاده از مواد مخدر را به جوانان در افغانستان آسان ساخته است.

اما مقامات وزارت مبارزه با مواد مخدر می گویند، کافی نبودن پولیس و تعقیب و پی گرد آنها مشکل ساز است اما یگانه کاری که دولت می تواند از آن جلوگیری کند بازداشت قاچاقبران بزرگ این مواد است.

محمد ابراهیم ازهر معین مالی و پلانگذاری وزرات مبارزه با مواد مخدر افغانستان از جامعه جهانی خواست تا درین راستا با آنها کمک کنند.

به گفته مسوولان وزارت صحت عامه افغانستان، تعداد مراکز تداوی متعادین در افغانستان به 105 مرکز می رسد که 21 مرکز آن مربوط وزارت صحت عامه است و متباقی مربوط دفتر کولمبو پلان و دفتر اینل ایالات متحده امریکا می شود.

خواستیم بدانیم برای آگاهی عامه و جلوگیری از استفاده مواد مخدر، وزارت مبارزه با مواد مخدر در آینده چی پلان هایی دارد، در پاسخ محمد ابراهیم ازهر معین مالی و پلانگذاری این وزرات گفت که در آینده در نظر دارند تا هفت کمپلکس تداوی معتادین را در هفت زون کشور اعمار کنند تا معتادین صحت یاب شده و کار های حرفوی را نیز آموزش بیبینند.

ترتیب کننده: فروزان حبیب زاده
وقت نشر برنامه: روز های شنبه و دوشنبه

please wait

No media source currently available

0:00 0:11:13 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG