لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۱۳

محور: اتکای حامد کرزی به امریکا کاهش یافته است


بسیاری از روزنامه های چاپ امروز کابل سفر رییس جمهور کرزی به روسیه و روند تلاش های صلح افغانستان را به بررسی گرفته اند.

محور
روزنامهء محور در یک مطلب نوشته که اتکای رییس جمهور کرزی به امریکا کاهش یافته است.

در مطلب آمده که رییس جمهور کرزی به بهانهء شرکت در افتتاح مراسم المپیک زمستانی این بار برای یک سفر متفاوت به روسیه رفته است.

به نوشتهء روزنامه این سفر به اساس علاقمندی تازهء روسای جمهور افغانستان و روسیه انجام می شود.

روزنامه نوشته است که رییس جمهور کرزی از سیاست های امریکا خسته شده و اکنون در تلاش دریافت همکاران مطمئن جدید در منطقه می باشد.

هیواد
روزنامهء دولتی هیواد در سرمقالهء خود در مورد این سفر تمرکز کرده و نوشته است که رییس جمهور کرزی در این سفر با ولادیمیر پوتین همتایی روسیه اش هم ملاقات خواهد کرد.

در سرمقاله آمده است، این سفر در حالی صورت می گیرید که روسیه تلاش ها به هدف گسترش روابط اش با افغانستان را آغاز کرده است.

به نوشته روزنامهء هیواد، روسیه حتی در بخش نظامی هم چنان با افغانستان تعهد کمک کرده است.

ویسا
روزنامهء ویسا در شماره امروز اش در یک مطلب تلاش های صلح افغانستان را به بررسی گرفته است.

ویسا نوشته است که مقام های امریکایی گفته اند که از گفتگو های اخیر رییس جمهور حامد کرزی با نماینده گان طالبان اطلاع داشته اند.

روزنامهء ویسا به نقل از یک مقام شورای عالی صلح افغانستان که از وی نام برده نشده، نوشته شده است که آنان در انتظار نتایج این مذاکرات اند.

اما در این مطلب روزنامهء ویسا آمده است که طالبان این گفتگو های پنهانی را رد کرده و آن را پروپاگند بر ضد گروه شان خوانده اند.

آرمان ملی
روزنامهء آرمان ملی هم در سرمقاله اش به گفتگو های پنهانی رییس جمهور کرزی با نماینده گان طالبان اشاره کرده است.

نویسنده مقاله این موضوع را به دیده شک نگریسته و چنین پرسش را مطرح کرده است، در حالیکه چند ماه دیگر از حکومت رییس جمهور کرزی باقی مانده است هدف وی از ارتباط برقرار کردن با طالبان چی خواهد بود؟

نویسنده سرمقالهء روزنامهء آرمان ملی ادعا کرده است که رییس جمهور کرزی می خواهد با طالبان آوازه مذاکرات را پخش کند و به این شکل انتخابات آینده ریاست جمهوری را به تاخیر اندازد.
XS
SM
MD
LG