لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۲ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۱۸

یونما: تلفات افراد ملکی در 2013 در افغانستان 14درصد افزایش یافته است


دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان می گوید تلفات افراد ملکی در سال 2013 در مقایسه به سال قبل آن 14 درصد افزایش داشته است.

افزایش تلفات افراد ملکی در سال 2013 میلادی سازمان ملل متحد را سخت نگران ساخته و گفته است که این مسأله برای آنان بسیار تکان دهنده است.

در گزارش تازه سازمان ملل متحد که روز شنبه در کابل به نشر رسید آمده است در سال 2013 میلادی در افغانستان 2959 تن کشته و 5656 نفر دیگر زخمی شدند.

در حالیکه در سال 2012، 2768 تن کشته و 4821 نفر زخمی شده بودند.

یان کوبش نماینده خاص سرمنشی ملل متحد در افغانستان هنگام نشر این گزارش در کابل گفت که مسوول بیشتر تلفات افراد ملکی در سال گذشته در افغانستان طالبان مسلح و سایر گروه های مسلح بوده اند:

« در میان افراد ملکی بیشتر آنان در نتیجهء فعالیت ها، اعمال و تکتیک مخالفان مسلح دولت کشته شده اند.
من می خواهم این را برای تان واضح سازم که این یک حرکت بزرگ است تنها طالبان نیستند اینجا گروه های دیگر هم موجود اند که عملیات می کنند و ما آنها را عناصر ضد حکومت می خوانیم.»


در این گزارش تلفات افراد ملکی در سال 2013 در افغانستان ناشی از مواد منفجر ناشده و ماین های جاسازی شده، جنگ های رو در رو و عملیات نظامی خوانده شده است.

در این گزارش سازمان ملل متحد، مسوول 74 درصد تلفات افراد ملکی مخالفان مسلح ،11 درصد نیرو های طرفدار حکومت و هشت درصد دیگر آن نیرو های امنیتی افغان خوانده شده اند.

به همین گونه مسوول سه درصد تلفات افراد ملکی نیرو های بین المللی خوانده شده و 5 درصد دیگر آن به کدام گروهی نسبت داده نشده است.

در این حال مسوول بخش حقوق بشر سازمان ملل متحد در افغانستان می گوید که سال 2013 میلادی برای زنان و کودکان در افغانستان بد ترین سال بوده است.

جورجیت گگنون مسوول بخش حقوق بشر این سازمان گفت که در سال گذشته میلادی رقم بلند تلفات افراد ملکی را زنان و کودکان تشکیل داده اند:

« در مقایسه به سال گذشته تلفات زنان 36 درصد و کودکان 34 درصد افزایش یافته است زنان و کودکان بیشتر در نتیجه ماین های کنار سرک کشته شده اند.»

به اساس گزارش تازه سازمان ملل متحد در سال 2013 میلادی 561 کودک و 235 زن کشته و 1195 کودک و 511 زن دیگر زخمی شدند.

طالبان مسلح تاکنون در مورد این گزارش سازمان ملل متحد تبصره نکرده اند اما پیش از این، اینگونه گزارش ها را یک جانبه خوانده و رد کرده اند.

یان کوبش نماینده خاص ملل متحد در افغانستان تاکید کرد افرادیکه دست به کشتن افراد ملکی و جنایات جنگی زده اند، آنان حتماً محاکمه خواهند شد.

آقای کوبش از طرف های درگیر جنگ خواست که در هنگام جنگ به افراد ملکی توجه داشته و به خاطر حفظ جان آنان تدابیر لازم را روی دست گیرند.

فریبا واحدی
XS
SM
MD
LG