لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۳۸

سرنوشت: طرفهای درگیر جنگ در افغانستان تخطی هایشان را نمی پذیرند


اکثر روزنامه های چاپ امروز کابل در رابطه به افزایش تلفات افراد ملکی در افغانستان و گزارش تازهء سازمان ملل در این خصوص تمرکز کرده اند.

محور
به نوشتهء روزنامهء محور در این گزارش سازمان ملل آمده که در سال گذشتهء میلادی نزدیک به 3000 غیر نظامی در افغانستان کشته و حدود 5600 تن دیگر زخمی شده اند و مسوول بیشتر آن مخالفان مسلح خوانده شده اند.

روزنامه نوشته است که مخالفان مسلح بعضی اوقات وارد شدن تلفات از سوی نیرو های خارجی بر افراد ملکی را برای توجیه ادامهء جنگ شان عنوان می کنند اما هیچگاهی نسبت به کشتن شدن غیر نظامیان در حملات مسلحانه و انتحاری خود آنان ابراز تاسف نکرده اند.

روزنامه همچنان پیشنهاد کرده که سر امروز تمام جوانب درگیر جنگ در افغانستان باید برای جلوگیری از تلفات ملکی اقدام کنند.

سرنوشت
روزنامهء سرنوشت در سرمقالهء شماره امروز اش نوشته که مشکل این است که طرف های درگیر جنگ در کشور تخطی های شان در خصوص کشتار افراد ملکی را هم نمی پذیرند.

روزنامه در این زمینه به اعلامیهء طالبان اشاره کرده که در آن گزارش تازهء سازمان ملل در مورد تلفات ملکی را رد کرده اند.
در سرمقاله همچنان آمده که مخالفان مسلح باید به جای رد این گزارش ها تعهد کنند که پس از این به حفظ جان مردم توجه می کنند.

روزنامه می نویسد، از سوی دیگر آیساف به خاطری از گزارش تازهء یوناما استقبال کرده که در آن از کشتار افراد ملکی توسط نیرو های خارجی تا حد زیاد چشم پوشی شده است.

هیواد
روزنامهء دولتی هیواد در سرمقاله اش در مورد مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری نوشته است.

روزنامه نوشته است که در این مبارزات انتخاباتی از دامن زدن به تعصبات سمتی، زبانی، قومی و قبیله یی باید جداً خودداری گردد و باید در آن همیشه احساس وحدت ملی وجود داشته باشد.

به باور نویسنده، دشمانان مردم تلاش خواهند کرد تا تعصابات را دامن زده و به این ترتیب روند انتخابات کشور را مختل سازند.

روزنامه در این خصوص اظهارات رییس جمهور کرزی را هم نقل کرده که گفته، امیداور است نامزدان در این کمپاین ها مسایلی را مطرح سازند که سبب تقویت هر چه بیشتر وحدت ملی گردد.

ویسا
روزنامهء ویسا در یک مطلب نوشته است که اکثر نامزدان ریاست جمهوری در اظهارات شان به خاطری خواهان امضای فوری توافقنامهء امنیتی با امریکا می شوند که حمایت امریکا را به خود جلب کنند.

به نوشتهء روزنامه برخی از نامزدان فکر می کنند که حمایت امریکا و دالر فردی را به کرسی ریاست جمهوری می رساند اما چنین نیست.

ویسا نوشته است، مردم افغانستان حالا می دانند که این رای آنان است که رییس جمهور آینده را تعیین خواهد کرد.

سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG