لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۹ حمل ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۰۶

سمر: نامزدان در راستای عدالت انتقالی برنامه مشخص داشته باشند


سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان
با آن که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از تمام کاندیدان ریاست جمهوری می خواهد تا در راستای تطبیق عدالت انتقالی برنامه های مشخص داشته باشند، برخی از کارشناسان می گویند که کاندیدان به این مساله تا حالا توجه نکرده اند.

سیما سمر رییس این کمیسیون به روز یکشنبه در یک نمایشگاهی که به یاد بود از خاطرات قربانیان جنگ در کابل راه اندازی شده بود، گفت که کاندیدان ریاست جمهوری باید به حقوق قربانیان جنگ ها در افغانستان احترام بگذارند.

خانم سمر از تمامی کاندیدان خواست تا در راستای تطبیق برنامه عدالت انتقالی برنامه های مشخص داشته باشند:

« خواهش من از تمام کاندیدان محترم اینست که عدالت انتقالی را وسیله برای ایجاد صلح حساب بکنند و اذعان به درد و رنج قربانیان بکنند و در این راستا سیاست های مشخص داشته باشند. هر کسی که برنده شود وارث دولت های قبلی است و اعتراف به درد و رنج مردم کند و در این راستا توجه بکند. »

در این نمایشگاه شماری از خانواده های قربانیان جنگ های سه و نیم دهه اخیر در کشور ده ها قطعه تصویر و آثار به جا مانده از بسته گان کشته شدهء شان را به خاطر مصونیت بیشتر به آرشیف ملی تسلیم نمودند.

پیش از این نیز نمایشگاه های مشابه در کابل برگزار شده بود.

در این نمایشگاه شماری از اعضای خانواده های قربانیان جنگ های سه دهه اخیر در کشور در کنار تصاویر و آثار به جا مانده از عزیزان کشته شده شان نشسته و اشک می ریختند.

پشتون مادری که یگانه نان آور خانواده اش را چندی قبل در یک حمله انتحاری در کابل از دست داده خواستار تامین عدالت در کشور شد:

« چهار سال پیش بچیم که 20 ساله بود سر کار می رفت که در چهاراهی زنبق کابل انتحاری شد و او کشته شد یگانه نان آور خانه من بود. »

با این حال برخی از کارشناسان افغان می گویند که کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری در کمپاین های شان تطبیق عدالت انتقالی را مد نظر ندارند.

جاوید کوهستانی یکی از این کارشناسان به رادیو آزادی گفت که برخی از کاندیدان و معاونین شان خود در جنگ های داخلی دخیل بوده و متهم به کشتار افراد ملکی اند.

چندی پیش جنرال عبدالرشید دوستم معاون اشرف غنی احمدزی یکتن از کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری برای اولین بار به خاطر رسیدن آسیب به مردم در جریان جنگ های داخلی عذر خواهی کرد.

وی از سایر رهبران و قوماندانانی که در جنگ های داخلی سهیم بوده اند نیز خواست تا از مردم عذر خواهی نمایند. خواستی که تا اکنون تا حالا از سوی هیچ یک از آنان بر آورده نشده است.


ویدا بره کی
XS
SM
MD
LG