لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۵۲

«افزایش کشتار غیرنظامیان توسط نیروهای افغان در سال گذشته»


نیویارک تایمز

"افزایش کشتار غیرنظامیان توسط نیروهای افغان در سال گذشته" عنوانِ مقاله ایست که در روزنامهء نیویارک تایمز چاپ شده است.

روزنامه می گوید: به اساس یک گزارش جدید، در حالی که شورشیان مسلح مسوول سه چهارم حصهء مجموعی تلفات غیرنظامیان در سال گذشته در افغانستان بوده اند، تلفات غیرنظامیان که مسبب آن نیروهای امنیتی افغان بوده اند در جریان سال گذشته 59 درصد افزایش یافت.

نیویارک تایمز با اشاره به گزارش جدید سازمان ملل متحد در مورد تلفات غیرنظامیان در افغانستان، تغییر ماهیت جنگ افغانستان را در حال که نیروهای امریکایی و ناتو مسوولیت امنیتی را به نیروهای افغان سپرده اند، برجسته ساخته است.

درین گزارش جدید آمده است که نیروهای بین المللی تنها مسوول سه درصد تلفات غیرنظامیان افغان در جریان سال گذشته بودند.

نیویارک تایمز به نقل از یان کوبش نماینده خاص منشی عمومی سازمان ملل متحد در کابل نوشته که حملات طالبان بر غیرنظامیان ممکن است به مرز جنایات جنگی برسند. کوبش گفته است: آنان دیر یا زود مسوول دانسته خواهند شد.


واشنگتن پست

روزنامهء واشنگتن پست نوشته است که سربازان افغان از رییس جمهور کرزی به خاطر تأخیر در امضای قرارداد امنیتی کابل واشنگتن انتقاد کرده اند.

واشنگتن پست به نقل از دگروال محمد دوست قوماندان یک تولی در زابل نوشته که اگر نیروهای بین المللی افغانستان را ترک کنند، بدون شک که طالبان بر شماری از نقاط مسلط خواهند شد.

روزنامه به نقل از عبدالظاهر یک افسر دیگر در زابل نوشته که اگر امریکاییان افغانستان را ترک کنند، افغانستان مثل یک گوسفند تنها مانده در دشت در معرض خطر گرگ ها قرار خواهد گرفت.

به نوشتهء واشنگتن پست، افسران نظامی افغانستان پیام های مشابهی را حتی به سطح وزیر دفاع افغانستان بسم الله محمدی هم فرستاده اند، اما به اساس گزارش آقای محمدی از ابراز نظر درین مورد خودداری کرده است.


ویلز

نشریهء انترنیتی ویلز عنوان مقالهء خود را در مورد افغانستان این گونه نوشته است: نزدیکان سربازان کشته شدهء ویلز بریتانیا می گویند: رییس جمهور افغانستان توهین می کند و بی احترامی.

نشریه می گوید که این سخنان رییس جمهور کرزی که طالبان را برادر و امریکاییان را رقیب خواند، خانواده های سربازانی را که در افغانستان کشته شده اند، به شدت خشمگین ساخت.

نشریه انترنیتی ویلز از قول یک نرس متقاعد نوشته که این سخنان رییس جمهور کرزی توهین آمیز و غیر محترمانه بوده اند.

او گفته است: این سخنان رییس جمهور کرزی واقعاً می رسانند که چرا باید هرگز به یک سیاستمدار اعتماد نکنید، زیرا آنان فکر شان را به هر سو که باد وزید تغییر می دهند.
XS
SM
MD
LG